Michael Kocáb

Michael Kocáb, bývalý předseda parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michael Kocáb, bývalý předseda parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk

Příští rok uplyne dvacet let od chvíle, kdy Československo opustil poslední voják Sovětské armády. Na začátek odsunu vojsk ve vysílání Hosta Radiožurnálu zavzpomínal exministr a bývalý poslanec Michael Kocáb, který zastával funkci předsedy parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk. „Už několik dní po sametové revoluci jsme si s Michalem Horáčkem říkali, že musíme okamžitě přistoupit k tomu nejdůležitějšímu bodu,“ popisuje.

Tím bodem bylo zahájení jednání o odsunu sovětských vojsk. „Protože žádná okupovaná země nemůže být svobodná,“ nastiňuje Michael Kocáb svůj názor na tehdejší situaci hned v úvodu rozhovoru. Na půdě Občanského fóra tedy došlo k sepsání dopisu, který byl adresován Michailu Gorbačovovi.

Fakt, že v čele Sovětského svazu stál právě Michail Gorbačov, hrál podle Michaela Kocába velkou roli. „Gorbačov byl nejen člověk, který naplánoval a chtěl realizovat perestrojku, ale navíc nebyl schopen čelit dynamice vývoje. Neustále ustupoval,“ vysvětluje. „Kdyby v čele stála ráznější osobnost, nebylo by stažení třeba ani možné.“

Následovala jednání na několika úrovních. Termín odsunu byl stanoven na konec června roku 1991 a Michael Kocáb jej už přejal jako vyjednaný. Během vyjednávání docházelo samozřejmě i k zádrhelům. „Sovětští vojáci tu byli už etablovaní a Rusové nevěděli, kam je po návratu zařadit nebo kde ubytovat,“ uvádí Michael Kocáb jeden z argumentů sovětské strany a vzpomíná, jak se tehdy snažil sehnat montované domky.

Samotný odchod pak trval jeden a půl roku. Moderátorka Hanka Shánělová se ptala nejen na samotný odsun, ale i na osobu Eduarda Vorobjeva, velitele sovětských vojsk v Československu. Proč k němu Michael Kocáb cítil téměř přátelský vztah? A čím si vysvětluje fakt, že Češi si významná výročí většinou nepřipomínají? Nejen to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Michaelem Kocábem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.