Masaryka poháněla touha být dobrý člověk, připomíná historik Pavel Kosatík

17. říjen 2018

Napadlo vás někdy, co by se stalo, kdyby byl v roce 1938 prezidentem stále ještě Tomáš Garrigue Masaryk, a ne Edvard Beneš? Historika Pavla Kosatíka taky. A v rozhovoru s Lucií Výbornou shrnuje: „Určitě by udělal něco jiného než Edvard Beneš. Nejde ale jen o rok 1938. Mnichov na řešení dával celých předchozích dvacet let.“

Tomáš Garrigue Masaryk byl nesmírně činorodý člověk. Psal, zakládal, přednášel, organizoval legie a zakládal republiku.

Objevený záznam prezidenta Masaryka: ‚Řemeslné politikaření nestačí.‘ Poslechněte si projev z 28. října 1931

Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1934

Dosud byly známé pouze čtyři zvukové záznamy prvního prezidenta Československa. Nově objevený projev Tomáše Garrigua Masaryka z roku 1931 Český rozhlas digitalizoval a nyní si ho můžete celý poslechnout. Na záznamu vystupují také předseda poslanecké sněmovny Jan Malypetr (od 0:00), předseda senátu JUDr. František Soukup (od 0:55) a předseda vlády Jan Udržal (od 4:09). Samotný projev TGM začíná ve 4:45.

Popsat a kriticky zhodnotit takovou osobnost proto není pro historika nic jednoduchého. Pavel Kosatík se do toho pustil hned nadvakrát: jednou ve scénáři k filmu Hovory s TGM (na motivy slavné knihy Karla Čapka) a podruhé v životopisu s názvem Jiný TGM, který právě vychází.

„Měl jsem tu výhodu, že se Masarykem zabývám dlouho. Nejde ani tak o shromažďování faktů, ale o to, že člověk ho má dlouho uloženého v hlavě,“ zdůrazňuje Pavel Kosatík. 

Nemluví přitom o onom klasickém gymnaziálním obrazu Masaryka, který všichni známe ze školy. „Kromě náboženské víry Masaryka poháněla touha být dobrý člověk. V každém okamžiku si hlídal, aby se choval správně,“ shrnuje historik.

Kam zmizely elity?

Do kin právě teď, 100 let po vzniku republiky, vstupuje film Hovory s TGM, k němuž Pavel Kosatík napsal scénář na motivy slavné knihy Karla Čapka. Přiblíží oba slavné Čechy, muže, kteří byli mimo jiné členy klubu Pátečníků, tehdejší elity společnosti.

V klubu Pátečníků nebyl Masaryk první mezi rovnými, ale král mezi asistenty.
Pavel Kosatík

„Později byly naše elity s přispěním dvou totalit rozvráceny. A po roce 1989 se dosud plně neprobraly. Lidí, od kterých byl očekával, že se budou ve veřejném prostoru angažovat – a já nebudu mít pocit, že jen sledují vlastní zájem – je dnes málo,“ uzavírá Pavel Kosatík.

autoři: Lucie Výborná , als

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...