Martínkova naděje. Poslechněte si časosběrný seriál o výjimečné solidaritě a velké naději
Zázrak v přímém přenosu. Martínkovi přispívali lidé stokorunami, 90 milionů se vybralo za čtyři dny
Den D v příběhu dvouletého Martínka se vzácným onemocněním připadá na úterý 26. září 2023. Právě tehdy se sešlo na jeho sbírkovém účtu neuvěřitelných sto milionů korun, které potřeboval na genovou terapii. Nakonec lidé v Česku poslali peněz výrazně víc. Dárců bylo dokonce tolik, že stránky sbírky kolabovaly. O neuvěřitelné vlně solidarity je třetí díl seriálu Radiožurnálu s názvem Martínkova naděje.
Sbírka pro Martínka, těžce nemocného chlapce, který potřebuje genovou terapii, běží na portálu Donio už tři týdny. Jenže vybrané peníze zatím nejsou ani na desetině potřebné částky. Přesto se rodina nevzdává a dárcům průběžně děkuje.
Čtěte také
A pak se stane zázrak v přímém přenosu. Přesně tak zpětně Martínkova rodina označuje události z druhé poloviny loňského září. Příběh začínají sdílet známé osobnosti. Na sociální síti Instagram o situaci dvouletého kudrnatého kluka píše Nikol Leitgeb, dřív Štíbrová, bývalá herečka a oblíbená influencerka, kterou sleduje 690 tisíc lidí.
„Přátelé, chtěla jsem vám strašně poděkovat a vyseknout obrovskou poklonu za to, co předvádíte ve sbírce pro Martínka. To je něco neuvěřitelnýho. Pokud něco neuděláme, dopadne to velmi špatně. Ty peníze nevybereme ve chvíli, kdy si řekneme, že nejdou vysbírat. Nesmíme to vzdávat,“ říká ve videu na svém Instagramu.
Síla internetu
Vybraná částka se další den zdvojnásobuje. O den později je na účtu sbírky na Donio přes 45 milionů korun. Další den je úterý 26. září a celých 100 milionů korun je vybráno. To znamená, že za čtyři dny se vybralo 90 milionů korun.
Nakonec se sešlo peněz ještě víc. Stránka sbírky kolabovala. „Češi se složili na léčbu pro dvouletého Martínka. Podle webu Donio sbírka vyvolala mezi dárci dosud největší zájem,“ hlásí Radiožurnál a posluchači Českého rozhlasu během dne slyší o tom, jak částka neustále roste.
Čtěte také
Tatínkovi nemocného Martínka Tomáši Zatloukalovi zvoní celý den telefon. Nejsou v Česku média, která by tuhle zprávu vynechala.
Na léčbu Martínka lidé posílají nejčastěji stokoruny. Do sbírky se jich zapojuje přes 300 tisíc.
Když slova nestačí
Tomáš Zatloukal chodí hodinu a půl po zahradě u domu v obci Doubravice a snaží se na mobil natočit videopoděkování. Nakonec to vzdává a poděkování raději píše:
„Jak může člověk poděkovat lidem, kteří jeho synovi poslali 100 milionů korun a téměř celou tuto částku během pěti dní? Jak lze poděkovat vám všem podporovatelům, kteří jste dokázali za tak krátkou dobu zburcovat celý národ k něčemu tak nevídanému?“
Rodina říká, že se jim o takové podpoře nezdálo ani v nejdivočejších snech.
„Upřímně jsem nevěřil, že se to zvládne. Nicméně od pátku, co se strhlo, to bylo neuvěřitelné. Začal jsem věřit v zázrak. Děkuju nesmírně. To se nedá popsat, my jsme získali obrovskou rodinu, která nás podporuje. Která Martínkovi zachrání život. Klobouk dolů a máme vás všechny rádi,“ říkají Tomáš Zatloukal s babičkou Martínka Ivanou pro web idnes.cz.
Čtěte také
Dvouletý Martin má zrovna virózu a špatně se mu dýchá. Rodinu Zatloukalů začíná znát celá republika.
Zázrak, nebo Máťův úsměv
K úspěšné sbírce pro Martínka se vyjadřuje i prezident Petr Pavel. „Mám z toho velkou radost a naplňuje mě to hrdostí, protože občas se sami hodnotíme velice kriticky, ale ta míra solidarity, kterou dokážeme projevit, je úžasná. Je skvělé, že lidé v sobě tolik solidarity mají,“ vzkazuje.
S odstupem pěti měsíců tatínek Martínka Tomáš Zatloukal dodává: „Zázrak, nebo Marťův úsměv. Měli jsme štěstí.“
Úspěch sbírky pro Martínka dojímá i Lenku Hlaváčkovou. Její patnáctiletá dcera Míša má stejné onemocnění AADC jako chlapec, jsou to jediní dva pacienti v Česku. „Super, úžasný,“ usmívá se.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.