Martínkova naděje. Poslechněte si časosběrný seriál o výjimečné solidaritě a velké naději

Pro Martínka se semkla celá Doubravice, ale nestačilo to. Tatínek se proto musel vypravit do televize

Loňské léto bylo v rodině malého Martínka z Olomouckého kraje hodně náročné. Dítě s extrémně vzácným onemocněním AADC potřebovalo sehnat rychle peníze na léčbu, ale sbírce se nejdřív vůbec nedařilo. Stomilionová cílová částka se zdála jako nedosažitelný cíl. Jak zazní v druhém díle seriálu Martínkova naděje, pomoct se snažila i vesnice, ve které Zatloukalovi bydlí.

Letní prázdniny se krátí. Na dárcovském webu Donio, kde je připsaný vzkaz „Pomáháme měnit příběhy, na kterých záleží“, se objevuje nová sbírka. Nezvyklá je v cílové částce, která činí 100 milionů korun.

Čtěte také

„Martínek je roztomilý dvouletý chlapeček se světlými kučeravými vlasy, modrýma očima a tím nejkouzelnějším úsměvem pod sluncem. Úplně nejvíc na světě miluje svoji pětiletou sestřičku, Emičku, která mu každý den zpívá a hraje si s ním a dělá všemožné vylomeniny. On se tomu nahlas směje, radostí výská a vrtí se, jen vyskočit. Ale to bohužel zatím není možné,“ můžou číst čtenáři platformy Donio spolu s řadou fotek usmívajícího se chlapečka.

Podpora okolí

Zpráva o vybírání peněz zní i z amplionů obce Doubravice na Šumpersku, kde rodina Martínka bydlí. Starostka Jaromíra Saňáková informaci nechává vyhlásit v místním obecním rozhlase.

„O onemocnění Martínka jsme se dozvěděli přímo od jeho maminky. Ta situace byla strašně smutná. Při tom rozhovoru jsme se s maminkou přímo bavili, jestli ji můžeme pomoct a tu sbírku zveřejnit, k čemuž nám dala svolení. Myslím, že se v té době zvedla i vlna zejména těch místních dárců. Dál se to sdílelo, informace dál běžely,“ popisuje starostka.

Čtěte také

V obci Doubravice žije asi 150 obyvatel a čítá 74 domů. Zatloukalovi tam bydlí v novostavbě zatím krátce a místní je moc neznají. I tak vesnice začíná chystat benefiční akci. Pomoct chtějí místní sokolové, fotbalisti nebo dobrovolní hasiči.

„Na tuto situaci reagovali i místní spolky, které chtěly věnovat peníze – že bychom udělali nějakou společnou akci, kde by si spolky zasoutěžily a výtěžek byl věnován Martínkovi,“ přibližuje Saňáková.

Ve vysílání

Týden od zveřejnění prosby na Doniu se vybírá 700 tisíc korun. To je málo. Tatínek nemocného Martínka, Tomáš Zatloukal, se snaží překonat trému a v září 2023 míří na svůj první rozhovor před kamerou. Z Olomouckého kraje cestuje do Prahy do sídla webu DVTV.

„Naděje tam určitě je. Realisticky vím, že ta částka je obrovská, nicméně Martinovi utíká čas a soustředíme se teďka na to sehnat potřebné finance jakýmkoli způsobem,“ zaznělo ve vysílání internetové televize.

Příběh se pomalu šíří internetem. Sbírky si všímají i manželé Hlaváčkovi z Pardubicka. Jejich dnes patnáctiletá dcera Michaela má stejné vzácné onemocnění jako Martínek. Máma Míši, Lenka, si všímá totožných projevů AADC.

Čtěte také

„Když jsem ho viděla poprvé v reportáži, jsou si hodně podobní. To stáčení očí, okulozní krize, únava, nedrží hlavu, nesedí, nechodí,“ vypočítává Lenka symptomy AADC. I tak Míša na její slova reaguje.

Sbírka pro Martínka běží tři týdny a vybrané peníze zatím nejsou ani na desetině potřebné částky. Rodina na Doniu lidem průběžně děkuje. „Neskutečně nás ta obrovská podpora ohromila, a byť se zdá být potřebná suma téměř nedosažitelná, díky vám všem máme naději,“ doufají.

Výzvu sdílí stále víc známé osobnosti. Pak se podle Donia stane něco nečekaného. Za čtyři zářijové dny se vybírá 90 milionů korun. Jak se to přesně stalo, uslyšíte zítra.

autor: Veronika Hlaváčová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.