Mámou potmě III

„Dcera si mě odvede tam, kam potřebuje.“ Alenin byt se za dva roky proměnil v malou hernu

Dvouletá Šarlota řádí doma na skluzavce, v houpacím autíčku nebo ve velkém domečku s okny. Už umí pár slov a snaží se mamince pomáhat. Alena dceři opakuje, že nesmí ke sporáku nebo že musí dávat pozor na horkou vodu. Nebezpečné věci jako nože jsou už dávno v horních šuplících. Když nemůže absolutně nevidomá Alena něco najít, malá Šarlota už se snaží pomáhat.

Ve dvoupokojovém pražském bytě už není přebalovací pult ani další věci na nejmenší dítě. Šarlota oslavila v říjnu 2021 svoje druhé narozeniny. Pokoje se tak proměnily v menší hernu. Nábytek má Alena dál záměrně po stranách bytu a ne uprostřed, i tak je procházení místnostmi někdy náročné: „Někdy je to trochu zábava, takzvaný slalom,“ směje se.

Každý rodič by měl zůstat ve střehu, ať vidí, nebo nevidí.
Alena

Šarlota už ale víc než rok chodí. Po bytě se pohybuje perfektně a když je potřeba, tak mamince pomáhá: „V podstatě si mě odvede tam, kam potřebuje, a je natolik samostatná, že se obslouží i ze spíže. Také třeba ráda ovládá mikrovlnku. Hodí odpadky do koše.“

Učím se svítit

Šarlota už ví, že se nemá přibližovat ke sporáku nebo k horké troubě: „Ví to, ale každý rodič by měl zůstat ve střehu, ať vidí, nebo nevidí. Nikdy nevíte, co to vaše dítě napadne. Když jdeme ke sporáku, tak mamka říká – pálí. Au au.“ Při sprchování nebo mytí rukou zatím Šarlotu otáčení kohoutku nenapadlo a Alena doufá, že to tak dlouho zůstane.

Čtěte také

V obývacím pokoji má Alena vyprané prádlo, v třídění a ukládání jednotlivých kusů má systém: „Mám roztříděné krátké a dlouhé rukávy, punčochy a tepláky. Je to přehledné.“ Alena je ale ráda, když jí návštěva poradí, jestli už dceři není nějaké oblečení krátké.

Alena s narozením dcery začala v bytě rozsvěcet světlo: „Já se vlastně učím svítit. Kolikrát se mi stane, že mi někdo ze známých řekne, že je v určitý čas šero a že už mám rozsvítit. Za čas to napadne Šarlotku samotnou a chci na každé světlo pořídit provázek, aby na něj dosáhla. Když bude chtít, tak si rozsvítí, a když jí řeknu, tak zhasne.“

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.