Macronovy kritické postřehy o NATO bychom měli brát vážně, zdůrazňuje senátor Fischer

Francouzský prezident Emanuel Macron se nechal slyšet, že Severoatlantická aliance je ve stavu klinické smrti. Od evropských politiků za to sklízí tvrdou kritiku, nad Macronovými názory o NATO se pozastavuje i bývalý francouzský velvyslanec a nyní nezávislý senátor Pavel Fischer. V jaké kondici je současné NATO? A je řešením vznik společné evropské armády?

„Odmítl jsem určitou mediální zkratku, která se omezila na ten nadpis a citaci. Ale když se začteme do toho, co Macron říká, tak musíme připustit, že pojmenovává nové strategické výzvy pro Evropu, Francii, Českou republiku a státy Aliance,“ upřesňuje Fischer.

Čtěte také

Macron podle něj varuje například před tím, že v Sýrii je celá řada bojovníků takzvaného Islámského státu, kteří mají evropský pas a kteří se po turecké operaci mohou vracet do Evropy. „To je velké ohrožení nejenom pro Francii, ale i pro nás,“ vyzdvihuje.

Fischer také zdůrazňuje, že NATO je uskupení, které vzájemně konzultuje, a v případě některých kroků ze strany Turecka jde o věc, kterou je potřeba vracet na stůl. „To je to, po čem Macron volá, jak v tom článku, tak dlouhodoběji,“ konstatuje senátor.

S Francií je potřeba udržovat vysokou míru politického dialogu
Pavel Fischer

Je také potřeba nastolit otázku, jak řešit s Ruskem některé konkrétní situace, které by mohly hrozit určitou eskalací. Takové situace podle Fischera vnímá Macron ve srovnání s Českem třeba trochu jinak, stále ale do Pobaltí posílá své stíhačky.

„Tento závazek bere i na sebe, tedy ochranu společného prostou aliančních zemí včetně těch nejmenších. To znamená Estonska, Lotyšska a Litvy, které jsou na linii dotyku s Ruskem a jsou v první linii hybridní války,“ říká.

Na druhé straně si Francie musí hlídat i země, jako je Česká republika. „Abychom sdíleli společné analýzy a shodli se na společném postupu. To se do značné míry děje, Emanuel Macron docela často cestuje po Evropě, na rozdíl od svých předchůdců,“ dodává Fischer.

autoři: Marie Bastlová , prh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.