Lze očekávat, že Washington se v rozhodování zasekne, říká Ondřej Jonáš

Výsledek voleb dává oběma stranám možnost vyhlásit fantastické vítězství. Tak hodnotí česko-americký investiční bankéř Ondřej Jonáš volby v USA. V nich demokraté získali většinu ve Sněmovně reprezentantů, republikáni si ponechají kontrolu nad Senátem.

„Hlavní výsledek je, že demokraté získali kladívko ve Sněmovně reprezentantů. A možná, a to je ještě důležitější, získají tři hlavní výbory,“ říká Jonáš ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Výše jmenované výbory pro bezpečnost, pro spravedlnost a pro etické chování jsou podle něj oblasti, ve kterých má Trump významné mezery. A právě toho demokraté mohou využit, amerického prezidenta pronásledovat a „impeachovat“.

„Lze očekávat, že Washington se ve svém rozhodování zasekne,“ dodává. Na druhé straně upozorňuje, že sice tři čtvrtě Američanů nemá rádo Trumpův vulgární způsob projevu, zároveň 60 procent podporuje jeho politiku v hospodářské oblasti.

Demokratům hrozí, že z Donalda Trumpa udělají určitou oběť.
Ondřej Jonáš

„Za poslední dva roky Amerika vytvořila pět milionů nových pracovních míst, nezaměstnanost je na necelých 3,7 procentech, růst ekonomiky pozitivní,“ říká s tím, že názor na Trumpa nadále zůstává rozdělený, a stejně tak rozdělená zůstává i Amerika.

„Pokud jeho politiku oddělíte od jeho hrubiánského projevu, tak je třeba mu přiznat určitá vítězství, kupříkladu ve snížení daní,“ uzavírá s tím, že právě to jeho voliči oceňují, což bylo vidět na výsledcích v klíčových oblastech – Floridě nebo jihozápadních státech.

autoři: Marie Bastlová , prh

Související