Lidský pach je pro psa jako otisk prstu, vysvětluje odborník na výcvik pátracích psů
V Česku se pohřešují tisíce lidí ročně, uvádí překvapivou statistiku Lubomír Satora. S pátráním po nich pomáhají speciálně cvičení psi, které trénuje. Aby bylo nasazení psa účinné, je potřeba dostat se na místo co nejdřív, protože pachová stopa stárne. Metodě, kdy pes vyhledá ztraceného člověka podle jeho individuálního pachu, se říká mantrailing. V čem spočívá a jak probíhá výcvik? A o jaké zkušenosti ze své praxe se s posluchači Lubomír Satora podělil?
Související
-
Když srdce přestane fungovat: Jde o boj s časem, popisují lékaři z IKEMu
Jak ukáže další díl seriálu Když jde o vteřiny z pražského IKEMu, pokud se ke specialistům pacient dostane včas, může mít i závažné srdeční selhání šťastný konec.
-
Zásahy hasičů v extrémních podmínkách: Uhasit les a zachránit člověka uprostřed skal
Profesionální a dobrovolní hasiči jsou připravení hasit požár v horách i zachránit zraněného člověka ve skalách. Jejich práci ukazuje další díl seriálu Když jde o vteřiny.
-
Jídlo by mělo zvíře taky bavit, tvrdí šéfkuchařka krmiv pro psy a kočky
Psovi Markéty Táborské dávali veterináři šest týdnů života. Vystudovaná politoložka to ale odmítla vzdát a díky změně stravy se jí podařilo udělat z šesti týdnů osm měsíců.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.