Když jde o vteřiny 3. série

Když srdce přestane fungovat: Jde o boj s časem, popisují lékaři z IKEMu

Infarkt myokardu, plicní embolie či zánět srdečního svalu. Nejen tyto choroby mohou způsobit akutní srdeční selhání. Nemocný člověk je v tu chvíli v ohrožení života a jeho přežití závisí na včasné pomoci specialistů. Jak ukazuje další díl seriálu Když jde o vteřiny z pražského IKEMu, pokud se k nim pacient dostane včas, může mít i závažné akutní srdeční selhání šťastný konec.

Čtěte také

Paní Janě je lehce přes 40 let a ještě nedávno byla naprosto zdravá. Pak ale prodělala akutní srdeční selhání, které způsobil zánět srdečního svalu.Došlo u mě k myokarditidě. Srdce přestalo fungovat správně. Ocitla jsem se tu až po převozu z krajské nemocnice z Karlových Varů. Musím říct, že jsem měla štěstí,“ vypráví na lůžku v pražském IKEMu paní Jana.

Za její záchranou stojí spousta lidí. Záchranná služba zvládla převoz z Karlových Varů zhruba za hodinu. „Tam šlo o minuty. To se dáte i na modlení. Ulevilo se mi, že jsem v takovém zařízení. Najednou naskočil tým lékařů a zajistili mě všemi možnými hadičkami a trubičkami, dodává paní Jana.

Rychlá a přesná diagnóza

Při srdečním selhání hraje čas zásadní roli. Čím dřív se člověk ke specialistům dostane, tím větší má šanci na záchranu života a uzdravení. Primář oddělení akutní kardiologie v IKEMu Marek Šramko vysvětluje, že podobné případy tu vídají každý den. „U pacienta, který se dosud s ničím neléčil a byl zdravý, se objeví akutní potíže, které změní celý jeho život. Musíme během krátkých chvil celou situaci zvládnout.“

Lékaři mají k dispozici nejmodernější vybavení a dokážou rychle zjistit přesnou příčinu akutního selhání srdce. „Sem sanity přivezou pacienta. Uděláme základní vyšetření. EKG, ultrazvukové vyšetření srdce, ultrazvukové vyšetření plic, obvykle rentgen,“ doplňuje Marek Šramko.

U pacienta, který se dosud s ničím neléčil a byl zdravý, se objeví akutní potíže, které změní celý jeho život. Musíme během krátkých chvil celou situaci zvládnout.
primář oddělení akutní kardiologie Marek Šramko

K vyšetření lékaři využívají špičkovou laboratoř, katetrizační sály i CT. Rychle si tak mohou udělat přesný obraz o základní diagnóze a okamžitě zahájit léčbu. V celé řadě případů dokážou lékaři vyřešit akutní srdeční selhání ambulantně během několika hodin. Jindy musí pacient zůstat ležet na jednotce intenzivní péče.

„S akutními srdečními příhodami převažují starší lidé. Ale v současné době není výjimkou nemocný s akutním infarktem myokardu, který má pod 30 let. Mladších případů přibývá,“ říká zástupce přednosty kliniky kardiologie Jiří Kettner.

Čtěte také

Léčba srdečního selhání

Člověk s akutním srdečním selháním se může v IKEMu dostat i na katetrizační sál, kde lékaři dělají různé intervenční výkony. Dokážou zprůchodnit uzavřenou koronární tepnu při akutním infarktu myokardu nebo mohou odstranit arytmie, které vedly k srdečnímu selhání.

Přednosta kliniky kardiologie Josef Kautzner popisuje, že u velké části pacientu, kteří mají akutní srdeční selhání, je důvodem některá z arytmií: „Arytmie člověka přivede do srdečního selhání. Primární je pak léčba arytmie, a ta se děje většinou pomocí katetrizační ablace. V takových případech hraje roli čas. Jsou některé arytmie, kdy jde o vteřiny a ablace je život zachraňující výkon.“

Ablace je nová metoda léčby poruch srdečního rytmu, umožňující zničení abnormální tkáně v srdci, která zodpovídá za vznik této poruchy.

Pacienti s nejzávažnějšími problémy končí v rukou kardiochirurgů. Ti mají několik možností, jak pomoci. Využívají třeba přístroje, které dokážou na určitou dobu funkci srdce zastoupit. Po časovém oknu, kdy lékaři používají takové typy mechanických přístrojů ke stabilizaci pacienta, by podle nich nejlépe mělo následovat zotavení funkce.

U těch případů, kdy k němu nedojde, existují dvě možnosti, jak popisuje zástupce ředitele IKEMu Jiří Malý: „Buď transplantace srdce, nebo mechanická srdeční podpora, ale dlouhodobá. To je standardní kardiochirurgická operace, čili relativně velký výkon, který vyžaduje delší rehabilitaci, ale ti lidé jsou ve většině případů propuštěni domů.“

S akutním srdečním selháním v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny ošetří specialisté každoročně stovky lidí.

Spustit audio

Související

  • Když jde o vteřiny 2. série

    Co se děje, když se počítá každá vteřina? Reportéři Martin Pařízek a Ondřej Vaňura přináší jedinečný pohled na práci složek Integrovaného záchranného systému.

  • Když jde o vteřiny

    Co se děje, když se počítá každá vteřina? Reportéři Martin Pařízek a Ondřej Vaňura přináší jedinečný pohled na práci složek Integrovaného záchranného systému.