Leoš Šimánek: Vízum jsem dostal na základě vlastnoručně vyrobeného razítka

23. březen 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cestovatel Leoš Šimánek zmínil svou velkou vášeň, totiž fotografování divokých zvířat

Chtěli byste procestovat celý svět? V tom případě potřebujete být především nebojácní. To radí sobotní host Radiožurnálu, kterým byl cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek. Mezi 10. a 11. hodinou si s ním povídal moderátor Petr Rajchert.

„Jednou mě navštívil kamarád a ukazoval mi fotky z Kanady,“ zmiňuje Leoš Šimánek první podnět, který ho dovedl k cestování. Tehdy zavzpomínal na knihy Jacka Londona, které jako kluk čítával. Z první cesty do Kanady se vrátil po dvou měsících. „Nemohl jsem se soustředit na zaměstnání, a tak jsem zavřel firmu a další rok jel opět do Kanady,“ vypravuje.

Po řece se spolu s kamarády dostal až na Aljašku a odtud na Havaj. „Chtěl jsem sice do San Franciska, ale spolu s letem na Honolulu stále letenka jen o 100 dolarů víc,“ vysvětluje. Cesta z Havaje do Evropy mu trvala déle, než původně plánoval. „Vyrazil jsem napříč Pacifikem na Nový Zéland a do Austrálie,“ přitakává. „Cestovatelský život se mi líbil a neměl jsem žádné závazky,“ nastiňuje.

Leoš Šimánek však zavzpomínal také na mládí, které strávil v Československu. Odtud však po roce 1968 emigroval. „Měl jsem v pase výjezdní doložku. A protože jsem stavitel, dokázal jsem razítko okopírovat,“ přiznává s tím, že právě pomocí vlastnoručně vyrobeného razítka nakonec dostal i německé vízum.

Jaké byly jeho začátky v Německu? Prožil během cestování také krušné chvíle? A kam vedly jeho první kroky po návratu do Československa? I to si můžete kdykoliv poslechnout díky audio záznamu v tomto článku.

Záznam celého rozhovoru s Leošem Šimánkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...