Lékaři v Podolí zachraňují děti přímo v děloze. Ohrožená jsou často jednovaječná dvojčata

26. květen 2018

Do Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí svážejí maminky z celé republiky, a dokonce i ze Slovenska s diagnózou tzv. transfúzního syndromu u dvojčat. V těchto případech si jednovaječná dvojčata cévními propojeními mezi sebou nerovnoměrně vyměňují krev a jsou proto obě v ohrožení žívota. Zachránit oba plody může laserová operace přímo v děloze. V Podolí těchto zákroků provedou zhruba 30 ročně.

Docent Ladislav Krofta mi na obrazovce ukazuje anastomózu, tedy spojku tepny a žíly. Ty propojují pupečníky dvojčat v placentě a v některých případech způsobují tzv. transfúzní syndrom u jednovaječných dvojčat.

„Jedno dítě předává krev druhému, takže jeden plod má velké množství plodové vody a je oběhově přetížený, zatímco druhý je nedokrvený a dehydratovaný,“ vysvětluje vedoucí podolského Centra fetální medicíny Lubomír Hašlík.

„Tepny mají vyšší tlak než žíly, a tím pádem když se spojí arterie se žílou, vede krev od arterie k žíle, takže u jednoho dítěte převažují arterie a u druhého žíly. Krev se proto přesouvá postupně od jednoho dítěte k druhému.“

Laserová operace

Lékaři proto musí všechny tyto cévní spojky doslova spálit laserem. „Tím dojde doslova k rozdělení jedné placenty na dvě,“ doplňuje operatér.

Darovaná krev může zachránit i nenarozené děti

Moderátorka Dvojky Elen Černá při testovacím odběru krve

Zhruba 220 tisíc Čechů aktivně dává krev. A v těchto dnech se každý, samozřejmě i prvodárce, může zapojit do akce Daruj krev s Českým rozhlasem. Ročně se tak zachrání tisíce životů. Darovaná krev pomáhá nejen zraněným nebo nemocným pacientům, ale třeba i dětem, které ještě nepřišly na svět.

Při zákroku lékaři používají fetoskop – dlouhou trubičku, kterou zavedou přímo do dělohy. Skrze ni zavedou jednak laserové vlákno, které cévy přepálí, ale také kamera a přívod sterilního fyziologického roztoku, aby se laser nezahříval.

Laserový paprsek operatér ovládá pedálem. Když chce pálit nějakou žílu, jednoduše ho sešlápne. Při pálení sice lékař laserem zasáhne i placentu, nemůže ji ale nijak zásadně poškodit.

Rizika zákroku

„Přístroje jsou nastavené tak, aby energie laserového paprsku postihla placentu pouze povrchově. Navíc laser se dá také v průběhu zákroku regulovat,“ upřesňuje Hašlík.

Rizikem zákroku je ale především u pokročilých těhotenství tzv. rekanalizace, tedy obnovení cévy. „Děti už mají svůj střední arteriální tlak dostatečný pro to, aby byly schopné cévu takzvaně rekanalizovat. To jsme schopní poznat řádově do dvou tří dnů po operaci.“

Sedm z deseti případů zachráníme

Transfúzní syndrom u dvojčat se projeví nejčastěji mezi 20. a 25. týdnem těhotenství, tedy na hranici životaschopností dětí. Od roku 2012, kdy Centrum fetální medicíny vzniklo, už v Podolí pomocí laseru operovali přes 130 maminek s touto diagnózou. Ve zhruba 70 procentech případů se lékařům daří zachránit oba plody.

ON-LINE ROZHOVOR: Co šéf Centra fetální medicíny doporučuje nastávajícím maminkám?

Ladislav Krofta, šéf Centra fetální medicíny

Spolu týmem Centra fetální medicíny operuje ještě nenarozené děti v těle matky. „Jsou to emočně hodně náročné zákroky,“ tvrdí gynekolog a současně šéf tohoto centra Ladislav Krofta.

„Obecné doporučení je ukončovat po těchto laserových zákrocích těhotenství po 34. týdnu,“ doplňuje Lubomír Hašlík.

Obě dvojčata by díky laserové operaci měla porodit i Christina Wojnarová. Po samotné operaci paní Wojnarové zbyla jen malá jizva.

Podobně jako paní Wojnarovou posílají maminky s transfúzním syndromem dvojčat do Podolí lékaři z celé České i Slovenské republiky.

autoři: Vojtěch Koval , and
Spustit audio