Legendy Československého rozhlasu ’68

Vlado Príkazský zůstal v obsazené budově rozhlasu. Obsluhoval i telefonní ústřednu

Ne každý, kdo sehrál významnou úlohu při udržení Československého rozhlasu v provozu v srpnu 1968, promlouval přímo do mikrofonu. Vladimír Príkazský, který při protiokupačním vysílání koordinoval propojování jednotlivých pracovišť, byl už od konce padesátých let redaktorem Pionýrské jitřenky nebo Mikrofóra.

Pořady, na kterých se Vlado Príkazský podílel, platily svého času za scenáristicky velmi kvalitní, nápadité a velmi hravé. Třeba když jednou s kolegy nechal nad Prahou vystřelit z děla a natočil o tom reportáž.

Později už ale nešlo zdaleka jen o nevinné hrátky, na konci roku 1967 sledoval třeba i závažné kauzy, například studentské demonstrace na Strahově. „O tom jsem natočil pořad, a když se měl vysílat, tak to zakázali. Tak jsem říkal: Dobře, jestliže ten pořad nepůjde, tak jsou studenti znova na ulicích. Tak nakonec ten pořad šel,“ vzpomíná.

Príkazský se aktivně podílel na obrodném procesu a intenzivně prožíval tehdejší naděje. Tichý muž, který mnoho vykonal – tak by se dal klidně nazvat článek nebo film, jehož hrdinou by byl Vlado Príkazský.

Ondřej Neff o něm ve své vzpomínce z roku 1968 píše dokonce jako o šedovlasém Jamesi Bondovi, který jako jeden z mála zůstal v rozhlasové budově obsazené vojáky a důvtipně obsluhoval telefonní ústřednu.

Podívejte se na vítězné snímky soutěže o nejlepší fotografii z roku 1968. Další fotky nabídne výstava

Vítězná fotografie Břetislava Hyblera s názvem Srpen 1968

Jak jsme žili přesně před 50 lety? Prostřednictvím fotek to teď připomínají Český rozhlas a společnost Czech Photo. Společně uspořádaly velkou soutěž pro amatérské i profesionální fotografy s názvem Československo – fotografie roku '68. A právě dnes začíná výstava nejlepších fotografií. První cena putuje za Břetislavem Hyblerem.

Vtip spočíval v tom, že Vlado Príkazský spolu s dalšími předstírali koordinaci dodávek potravin do Prahy. Když v přítomnosti okupantů zaznělo do telefonu 30 rohlíků, rozuměla druhá strana 30 minut vysílacího času.

Lektorem elévů

Po vyhazovu z rozhlasu po roce 1969 zkušený redaktor bagroval po různých štacích rybníky. Rok 1989 umožnil Vladimíru Príkazskému návrat do radia.

Natočil mnoho dokumentů o komunistické totalitě, utvářel publicistiku stanice Vltava na přelomu 90. let a nového tisíciletí a dodnes je aktivní jako lektor tvůrčí skupiny elévů Českého rozhlasu.

autoři: Tomáš Černý , prh
Spustit audio