Léčba akné jinými způsoby než léky

14. březen 2002
Zdraví

Ačkoliv se o akné mluví jako o jednom z průvodních jevů puberty, trápí i řadu dospělých. Nevzhledné pupínky se likvidují nejrůznějšími způsoby - od používání speciálních kosmetických přípravků až po léčbu antibiotiky nebo nejrůznějšími přístroji. Irena Skurovcovou zajímalo, jak se dá proti akné bojovat jinými způsoby než léky, zeptala se na to doktorky Moniky Klaudysové.

Dají se u tohoto onemocnění určit příčiny?

Klaudysová: Je to především hormonální nerovnováha, zvýšená produkce mazu, nesprávná životospráva, nedostatečná funkce jater, zanesení střev, chronické kandidózy, to je rozmnožením kvasinek ve střevech, přilehlých orgánech, krvi a celém organizmu. Další příčinou může být užívání některých léků, nadměrná spotřeba rafinovaných potravin, instantních výrobků, cola, cukry, bílá mouka, tučná a smažená jídla.

Pokud se akné vyskytne ve zvýšené míře, je vhodné čekat na odeznění, nebo vyhledat lékařskou pomoc?

Klaudysová: Lepší je porada s odborníkem, než se léčit sám, například přípravky uváděné v reklamách. Ty mohou stav ještě zhoršit. Parabeny, které jsou používány jako konzervační látky v kosmetice akné i vyvolávají, zhoršují, vysušují a ta potom přetrvává. Důležitá je kvalita přípravků. Přírodní kosmetika pleť nedráždí, spíše ji regeneruje, doplňujeme vitamíny, beta karoten, zinek. Z bylin pomůže ostropestřec, smetanka lékařská, kopřiva. Další možností je kvalitní a šetrné ošetření pleti v kosmetickém salonu, bez napařování či vymačkávání, které póry rozšiřuje. Nadstandardní je biostimulační laser působící protizánětlivě, regeneračně, napomáhá lepšímu prokrvení pokožky a výživě buněk. S odborníkem by měla být upravena životospráva, to znamená co nejvíce zeleniny, ovoce, pečiva, luštěniny, dostatečné pití 2 až 3 litrů tekutin, aby probíhala detoxikace organizmu.

Spustit audio

Více z pořadu