Ladění formy díky malé krabičce. Během tréninku vysílají čipy individuální kondiční data hráčů
- 00:00 témata magazínu
- 00:44 moderní technologie ve fotbalu
- 04:39 rozhovor s Martinem Vlkem
- 09:37 frekvence dechu při běhu
- 12:02 výměna nitrooční čoček u pilotů
- 14:41 rozhovor s nobelistou Jean-Marie Lehnem
Jeden z posledních tréninků pardubických fotbalistů před novou sezonu. Než se s míči vydají na tréninkové hřiště, z kufru si každý bere malou černou krabičku.
„Je to podprsenka, vzadu má takové okénko, kam se ten čip strčí, a potom se to snímá. Člověk o tom prakticky neví, ani během zápasu to člověk ani nevnímá. Má to asi sedm centimetrů,“ popisuje střední záložník FK Pardubice Michal Hlavatý.
„Kondiční trenéři si to vždycky vyhodnotí, pracují s tím hlavně oni. Když je něco špatně nebo jsou nějaké hodnoty horší, zavolají si nás a proberou to s námi. Řeší se tam různé akcelerace, decelerace, různé rychlostní stupně. Trenéři sledují hlavně to, kolik těch nejvyšších rychlostních stupňů máme naběháno a kolik máme naběháno ve sprintu. To je to hlavně zajímá,“ popisuje dál Hlavatý.
Průběh tréninku v tabletu
Všechny čipy rozdává trenér Filip Kopřiva. Zatímco trénink začíná, jde kondiční kouč k dalšímu přístroji.
„Pokud chci vidět on-line monitoring, to chci vidět v průběhu tréninku, máme na to tablet, spáruji si to s tím a vidím v průběhu tréninku, jak kdo pracuje,“ vysvětluje Filip Kopřiva.
Na kraj hřiště postavil stativ, na něm je bílá krabička. „Ten stahuje z čipů veškerá data. A já to vidím tady na tabletu,“ dodává trenér.
Trenér vidí na tabletu tabulku, každý hráč má své okénko, trenér vidí, jak kdo pracuje.
„V průběhu tréninku na to reagujeme dobíháním nebo snížením objemu, zkrátíme nebo naopak zvýšíme. Hrajeme si s tím podle toho, jak máme nastaveny mikro cyklus,“ představuje technologii trenér.
Individuální pokyny
Díky takovým údajům pak můžou trenéři každému hráči dávat jiné pokyny a ladit tak jeho formu, aby byl co nejlépe připravený na zápas. Data slouží nejen ke zlepšení kondice, ale také jako prevence proti zranění.
Trénink tady natáčí videoanalytik FK Pardubice Filip Pražák. Vysvětluje, že na hlavním stadionu je pak při zápasech speciální kamera. Ta snímá celé hřiště.
„Na hřišti točí všech 20 hráčů, nepočítám gólmany, aby si to následně mohli nějak vyhodnotit, ať už v rámci dat nebo práce s tím videem. Potřebujeme vidět celou plochu hřiště.
Máme kameru, kterou budou mít všechny týmy asi v první lize, kamera bude vyhodnocovat i kondiční data. To se teď kalibruje a my jsme toho teď součástí, zkouší se to v Pardubicích. Čím víc informací, tím víc je hráč z mého pohledu připravený, a je to pak výhoda i třeba na přestupovém trhu,“ dodává Filip Pražák.
Pardubický klub je důkazem toho, že moderní technologie a sbírání dat o hráčích už není jen záležitostí největších fotbalových klubů.
Související
-
Co se děje při běhu? 20. června budeme sledovat tělo Davida Svobody
Již tuto středu odstartuje v 18:00 signál z našeho vysílání Olympijský běh a na webu budeme sledovat aktuální fyzický stav jednoho z běžců.
-
Umělá inteligence v našich životech: Jak ovlivní školství, sport nebo zpravodajství?
Blíží se doba umělé inteligence. Jak ovlivní naše životy napříč obory? Tomuto fenoménu se budeme věnovat celý týden. Poslouchejte od pondělí do neděle v čase 8:50.
-
Hamburger a sport. Jak ovlivňuje hladina cukru v krvi zdraví srdce?
I malá změna životního stylu se dokáže v našem těle rychle projevit. Záleží na tom, co jíme a jak se hýbeme. Jak nám může pomoci senzor pro měření hladiny cukru v krvi?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.