Kyjev prožil další noc střetů a hořících ohňů. Slíbené ústupky dav neuklidnily

25. leden 2014

V Kyjevě se v noci na dnešek demonstranti znovu střetli s policií. Ta na házení kamenů a zápalných láhví odpověděla granáty se slzným plynem. U barikád v ukrajinské metropoli také znovu vzplály pneumatiky.

Prezident Viktor Janukovyč slíbil změny ve vládě a úpravy kritizovaných zákonů, opozici to však nestačí a požaduje demisi jeho i celé vlády.

„Vyměnit jen ministry nestačí. Lidé chtějí změnit zákony. V naší zemi se nedovoláte spravedlnosti, systém je totálně zkorumpovaný,“ řekl opoziční předák Vitalij Kličko, proč se nespokojí s návrhem prezidenta Janukovyče na částečné změny ve vládě a ve sporných zákonech.

Po dvou dnech jednání se tak do Kyjeva vrátily násilnosti, které se mezitím rozšířily i na západ země. Například ve Lvově demonstranti přiměli k rezignaci tamního provládního guvernéra.

Podle bývalého diplomata Václava Rambouska, který situaci sleduje v Kyjevě, se nepokoje začínají rozšiřovat dokonce i do rusky mluvících regionů na východě a severu země.

„I tam na severu se objevily takovéhle akce, že obsazují něco, jako je naše hejtmanství, abych to přirovnal. Takže na tom západě je to docela masovější, ale jak říkám, dokonce i na tom rusky mluvícím východě,“ řekl Rambousek Českému rozhlasu.

Situaci se pokouší uklidnit eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle, který bude s oběma stranami druhý den vyjednávat. Václav Rambousek je ale k podobným misím spíš skeptický.

„Ta radikálnější část, ale i ta většina demonstrantů, která stojí na náměstí Nezávislosti už dva měsíce, začíná být frustrovaná, nespokojená, přestává dokonce věřit svým vlastním opozičním představitelům. Neumím si představit, že tahle ta část demonstrantů by se uspokojila něčím, co by vyjednala dejme tomu Evropská unie,“ poznamenal z Kyjeva bývalý diplomat.

autoři: mta , nov
Spustit audio