Kybernetický útok na Český rozhlas. Na webech zmizely obrázky i audiosoubory

Kybernetický útok na Český rozhlas byl cílený a velmi propracovaný, podle vedení rozhlasu ho museli hackeři detailně naplánovat. 

V současné době už servery rozhlas.cz i iRozhlas.cz fungují, byť v nouzovém režimu. Technici obnovují data, která útočník napadl u externího dodavatele, firmy Algotech.

Hackeři zničili a zašifrovali data i zálohy externího dodavatele rozhlasu, a to na dvou místech, kde má firma data uložená.

„Čtvrteční útok byl jednoznačně namířený na Český rozhlas, respektive na zpravodajský server iRozhlas a na server rozhlas.cz,“ přibližuje ředitel Marketingu a digitálních služeb Českého rozhlasu Jiří Malina.

Audiosoubory se daří z velké většiny obnovit z vlastních databází nebo z dat rozhlasových partnerů. Původní archiv Českého rozhlasu, který je mimo infrastrukturu webů ČRo, nebyl ohrožen a bude také zdrojem pro obnovu audio obsahu. Problémem jsou obrázky. „Pořád máme problém s vkládáním fotek,“ potvrzuje šéfredaktor serveru iRozhlas.cz Martin Samek.

Hackerský útok teď vyšetřuje policie a Český rozhlas spolupracuje i s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost.

autoři: Jana Magdoňová , agf
Spustit audio