Kufřík nebo krabice od vína? Jak to u nás začalo s korupčními aférami

peníze, mince, světem hýbou peníze, dluhy, koruny (ilustrační obr.)
peníze, mince, světem hýbou peníze, dluhy, koruny (ilustrační obr.)

Prvním vysokým státním úředníkem odsouzeným za korupci byl Jaroslav Lizner, šéf Centra kuponové privatizace. Policie ho zadržela v říjnu 1994 v pražské restauraci Asia s více než 8 miliony korun v kufříku.

Zatčený úředník, který měl přístup k citlivým informacím, tvrdil, že to byla záloha na nákup akcií. Podnikatel, který peníze předal a který byl později odsouzen za jiný skutek, trval na tom, že se jednalo o úplatek. Lizner za něj měl zprostředkovat prodej akcií klatovských mlékáren.


Snadné to neměla ani restaurace Asia. Kvůli mediální pozornosti změnila jméno na Českou hospodu, ale ani tak nepřežila a dnes je z ní běžná restaurace.

Jaroslav Lizner nikdy nepřiznal, že peníze byly úplatkem. Nakonec si odseděl přibližně polovinu sedmiletého trestu.

Aféra byla pro startující tržní ekonomiku velice nepříjemná. Ve velké privatizaci šlo o majetek za více než 300 miliard. Zatčení šéfa centra, které mělo privatizaci na starosti, mohlo zpochybnit důvěryhodnost největšího majetkového přesunu v novodobých českých dějinách.

Po roce 2000 požádal o obnovu procesu, který by ho zbavil viny. Revidovat soudní rozhodnutí se mu ale nepodařilo. Navíc se zapletl do dalších problémů a v roce 2007 čelil trestnímu oznámení za podvod.