Kosmonautika je všední věc. Právě to je její hnací motor, říká Tomáš Přibyl

15. listopad 2013

Pokud něčí noha v dohledné budoucnosti stane na rudé planetě, jedno je podle odborníka na kosmonautiku Tomáše Přibyla téměř jisté: bude to noha Američana. „Nikdo v kosmonautice nemá tak široký a komplexní záběr jako USA. Jediné, co chybí, je drobnost – vůle opravdu letět,“ upozorňuje.

Let na Mars, to podle Tomáše Přibyla není otázka peněz. A podotýká: Podívejte se na takové Apollo. „Šlo o projekt, který byl na hraně – technologicky i finančně. Když však byl důvod na Měsíc letět a porazit Sověty, peníze se na to našly,“ srovnává host Lucie Výborné.

Kosmonautika se dnes podle něj stala všední součástí našich životů. Start rakety tak pro nás je stejně tuctovou záležitostí jako třeba start letadla z Prahy do Londýna. „A právě to je jejím hlavním hnacím motorem,“ upozorňuje Tomáš Přibyl na zajímavý paradox.

Čtěte také

Podíváme-li se kolem sebe, obklopuje nás kosmonautika na každém kroku. „Komunikační družice, které přinášejí telefonní spojení nebo televizní vysílání, navigační satelity, družice, které předpovídají počasí, o zpravodajských vojenských satelitech ani nemluvě,“ vypočítává Tomáš Přibyl. „Hlavním motorem kosmonautiky tak je prachobyčejná potřebnost!“

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: als
Spustit audio