Kosmonaut z Čech budí rozruch za oceánem. „První román jsem chtěl napsat o Česku,” říká Jaroslav Kalfař

24. květen 2017

Zrodila se nová česká literární hvězda? Recenze tomu zatím nasvědčují. Kosmonaut z Čech, románový debut českého rodáka žijícího v USA Jaroslava Kalfaře, patří mezi nejočekávanější tuzemské kulturní události letošního roku. V Americe, kde už román vyšel, vzbudil skutečný rozruch.

„Psát jsem chtěl odmalička, knihy jsem vždy miloval,” vzpomíná mladý spisovatel. Svou (tehdy samozřejmě ještě nevydanou) prvotinu napsal už v šesti letech. A ne jen tak ledajakou. Šlo o originální fanfiction na motivy seriálu Akta X.

„Psal jsem o českých agentech, kteří vyšetřovali mimozemšťany na české vesnici. Psal jsem na kreslicí papír a používal těch pár slov, která jsem tehdy v šesti letech znal,” usmívá se Jaroslav Kalfař v rozhovoru s Lucií Výbornou.

A láska k mimozemšťanům ho neopustila ani v dospělosti. V jeho románové prvotině se zástupce inteligentního mimozemského života objevuje také a je na něm znát silná inspirace tradiční českou vesnicí. Vypadá totiž jako pavouk.

„Když jsem vyrůstal na vesnici svých prarodičů, měli v domě opravdu hodně pavouků. Dívali se na nás ze stropu, pozorovali nás a vždy mi připadali velice moudří. Považoval jsem je za filozofy. Když jsem proto uvažoval o postavě mimozemšťana-filozofa, okamžitě jsem si na to vzpomněl,” vysvětluje Jaroslav Kalfař.


Když jsem vyrůstal na vesnici svých prarodičů, měli v domě opravdu hodně pavouků. Dívali se na nás ze stropu, pozorovali nás a vždy mi připadali velice moudří. Považoval jsem je za filozofy.

Kosmonaut z Čech míří na české pulty

Svého Kosmonauta z Čech původně napsal jako povídku o americkém astronautovi, který je zrovna ve vesmíru, když mu žena zavolá, že chce rozvod. Nakonec to ale dopadlo jinak.

„První román jsem chtěl napsat o Česku, o naší přítomnosti i minulosti, tenhle astronaut mě ale nechtěl pustit. Chtěl jsem vědět, co se mu stane. Nakonec jsem tyhle dva nápady skloubil,” popisuje.

Přestože je kniha Kosmonaut z Čech plná českých reálií, podle prvních recenzí je zřejmé, že ji velmi dobře přiali i v USA. Už 6. června vyjde v českém překladu.

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...