Komunistický režim slavil osvobození 9. května. Všechno bylo jinak, tvrdí dnes historik
Před rokem 1989 komunistický režim v Československu lhal, když oslavoval Sovětskou armádu jako výhradní osvoboditelku země od nacistické okupace. Zamlčoval osvobození západních Čech americkými vojsky generála Pattona. Československo bylo spojencem Sovětského svazu, a tak slavilo konec války až 9. května, ve výročí dne příjezdu sovětských tanků do Prahy.
„Nastal veliký den vítězství nad fašismem. Německo bylo sraženo na kolena Rudou armádou a vojsky spojenců, přiznalo porážku a vzdalo se,“ ohlásil svému lidu konec vlastenecké války sovětský maršál Stalin a provolal slávu padlým.
Navíc připomněl, že se jedna skupina německých vojsk v oblasti Československa odmítá vzdát, ale že ji k rozumu přivede Rudá armáda. Ta do Prahy vstoupila 9. května 1945.
„Volá vás Praha, československá Praha. Jeli jsme právě klikatou silnicí od Pražského hradu a dole před námi se otevírá město, jehož sláva se dotýká hvězd. V této chvíli osvobodila Prahu Rudá armáda,“ znělo z vysílání.
Rozhlasový vůz tehdy projížděl Prahou za sovětskými tanky. O dni osvobození bylo rozhodnuto. Jenže podle historika Petra Koury to všechno bylo trochu jinak.
Zabránila Rudá armáda totálnímu zničení Prahy?
„8. květen více odpovídá realitě, protože toho dne vstoupila v planost kapitulace vojsk. 9. května přijely už do prakticky osvobozené Prahy jednotky Rudé armády. Není pravda to, co hlásila komunistická historiografie, totiž že obdivuhodnou vojenskou operací došlo k záchraně Prahy před totálním zničením,“ vysvětluje.
9. května 1989 vysílal Československý rozhlas stále ve stejném duchu: „Soudruzi Miloš Jakeš, Gustáv Husák a Ladislav Adamec obdrželi od nejvyšších představitelů socialistických zemí blahopřejné telegramy ke 44. výročí vyvrcholení boje československého lidu a osvobození naší vlasti Sovětskou armádou.“
Den osvobození Rudou armádou se po listopadu stal Dnem osvobození od fašismu a od roku 2004 se nazývá Den vítězství, stejně jako u západních spojenců.