Koalice Za snadné dárcovství: Závěť nemá nic společného se smrtí, ale se životem. Vyjadřuje, co pro nás bylo důležité
Koalice Za snadné dárcovství prodloužila Měsíc dobročinné závěti až do 12. listopadu. „Rozhodnete-li se odkázat peníze na dobročinné účely, proplatíme vám notářský poplatek. A notáři nestíhají, tak jsme termín prodloužili,“ vysvětluje ředitel koalice Jan Gregor. „Také ze své praxe v posledních dvou letech vidím nárůst závětí. Zhruba třetinu tvoří dobročinné účely,“ doplňuje ho advokát Petr Svoboda. Proč darovat dobročinným organizacím?
Jaký je rozdíl mezi termíny poslední vůle a závěť?
Jan Gregor: Pro mě je lepší poslední vůle, protože vyjadřuje, co to ve skutečnosti je. Říká, o co mi za života šlo, na kom mi záleželo. Může být návodem nejen o majetku, ale o všem, co pro mě bylo důležité. Když ji nesepíšu, udělá to za mě zákonodárce, ale já chci, aby moje poslední vůle byla moje a tím svobodná.
Čtěte také
Mohu v dobročinné závěti rozhodnout, co bude po smrti s mým darem?
Jan Gregor: Můžete vyjádřit svou vůli, což pomáhá dobročinné organizaci: pokud nespecifikujete, na co se má dar použít, sama se snaží dohledat zájmy dárce. Ačkoli to není obvyklé, doporučuji už za života kontaktovat vybranou organizaci a domluvit se, jak s darem naložit. Většina dárců za života organizace nekontaktuje, ale pokud ano, vznikají dlouhodobé blízké vztahy. Dárce v organizaci získává rodinu.
Má závěť přednost před dědictvím ze zákona?
Petr Svoboda: To je princip. Pro případ, že neudám nic, je podle obvyklých modelů sestaveno šest dědických tříd, které postupně přicházejí na řadu. Ale je tady možnost svobodně zvolit a uspořádání zákonodárce změnit nebo ho postavit jinak. Závěť je individuální právní jednání. Vyjadřuje svobodnou vůli.
Proč je při pamatování na dobročinnost důležitá odvaha?
Jan Gregor: Protože pokud mám rodinu, ale chci pamatovat na dobročinnost, je dobré to s rodinou probrat. A to vyžaduje velkou odvahu...
Petr Svoboda: Setkávám se s ní čím dál častěji. Lidé nechtějí odkázat dětem tolik, aby nemusely dělat nic. Můj vnitřní pohled je takový, že si nemohu dělat nároky na nic. A poslední vůle mých rodičů má být respektována.
Je si rovna vlastnoruční závěť s její notářskou formou? Jak se dozvím, že dobročinné organizaci mohu věřit? A k čemu se hodí detailní data o závětích? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bradáčová vstoupila do kauzy špiona, který měl rozvědku okrást o tři miliony. Soud ho předtím očistil
-
Češi vědí o veřejných systémech málo. Brzdí to změny ve školství i daních, říká Prokop
-
Trumpovy deportace: matku poslali do Venezuely, otce do Salvadoru, malá dcera je v USA u čtvrtých pěstounů
-
Nejtěžší zápas života, říká otec bratrů Zbořilových o finále extraligy. Jednou by je rád viděl v jednom dresu