Klienti zařízení sociálních služeb si připlatí za jídlo i ubytování. Budou si moci služby dovolit?

2. leden 2023

Za donášku jídla, praní prádla nebo ubytování si poskytovatelé sociálních služeb můžou nově účtovat víc peněz. Od ledna totiž začala platit novela úhradové vyhlášky, kterou v reakci na rekordní zdražování schválilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Vyhláška stanovuje maximální ceny, za které můžou jednotlivá zařízení poskytovat klientům své služby. Více přibližuje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Máte přehled, kolik procent třeba z vašich členů se chystá ceny zvýšit?

Čtěte také

U pobytových zařízení, domovů pro seniory nebo se zvláštním režimem to bude přes 90 procent, protože zejména u stravovací jednotky, kdy nelze použít jiné peníze na celodenní stravu, už sazba 205 korun nestačila a bylo to na úkor pestrosti a kvality stravy. U ubytování to bude obdobné, ačkoliv ne každý využije maximální sazbu a někdo také rozlišuje – jestli je to jednolůžkový pokoj, tak je tam vyšší úhrada, u dvoulůžkového je nižší.

Někdy to zvýšení úhrad závisí třeba na schválení místní rady města, tam, kde je zřizovatel město či obec a bude to trvat třeba ještě první čtvrtletí, než dojde k nějakému zranění. Takže to bude postupně a většina zařízení tedy ceny upraví směrem nahoru k maximálním limitům.

Budou mít klienti dost peněz, aby si služby mohli dovolit?

Co se týká pobytových zařízení, tak tam se senioři nebo osoby se zdravotním postižením bát nemusí, protože existuje pojistka patnáctiprocentního zůstatku. To znamená, že primárně musí každému zůstat 15 procent z důchodu. A pokud nezůstane, tak se úhrada snižuje za ubytování a stravu.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...