Klienti zařízení sociálních služeb si připlatí za jídlo i ubytování. Budou si moci služby dovolit?
Za donášku jídla, praní prádla nebo ubytování si poskytovatelé sociálních služeb můžou nově účtovat víc peněz. Od ledna totiž začala platit novela úhradové vyhlášky, kterou v reakci na rekordní zdražování schválilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Vyhláška stanovuje maximální ceny, za které můžou jednotlivá zařízení poskytovat klientům své služby. Více přibližuje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.
Máte přehled, kolik procent třeba z vašich členů se chystá ceny zvýšit?
Čtěte také
U pobytových zařízení, domovů pro seniory nebo se zvláštním režimem to bude přes 90 procent, protože zejména u stravovací jednotky, kdy nelze použít jiné peníze na celodenní stravu, už sazba 205 korun nestačila a bylo to na úkor pestrosti a kvality stravy. U ubytování to bude obdobné, ačkoliv ne každý využije maximální sazbu a někdo také rozlišuje – jestli je to jednolůžkový pokoj, tak je tam vyšší úhrada, u dvoulůžkového je nižší.
Někdy to zvýšení úhrad závisí třeba na schválení místní rady města, tam, kde je zřizovatel město či obec a bude to trvat třeba ještě první čtvrtletí, než dojde k nějakému zranění. Takže to bude postupně a většina zařízení tedy ceny upraví směrem nahoru k maximálním limitům.
Budou mít klienti dost peněz, aby si služby mohli dovolit?
Co se týká pobytových zařízení, tak tam se senioři nebo osoby se zdravotním postižením bát nemusí, protože existuje pojistka patnáctiprocentního zůstatku. To znamená, že primárně musí každému zůstat 15 procent z důchodu. A pokud nezůstane, tak se úhrada snižuje za ubytování a stravu.
Související
-
„Kamarádím se s Alzheimerem, zapomněla jsem, na co ses ptal.“ Děti se ptaly jako Ježíškova vnoučata
Nejmladší rozhlasová redakce se tento týden proměnila v Ježíškova vnoučata. Ještě před Štědrým večerem se vypravila do čtyř českých domovů pro seniory.
-
Energie 2023: možné zdražování uvidíme na složenkách až v následujících letech, odhaduje analytička
Energetická krize. Kdy bude po ní? A skončí někdy vůbec? Jaký nás čeká rok? Jak drahý bude plyn a elektřina? Jak se to projeví na zálohách? A odkud budeme energie brát?
-
Valorizace důchodů, datové schránky nebo ceny energií. Co se změní v roce 2023?
O kolik se zvýší příspěvek na bydlení? Pro koho platí povinnost zřídit si datovou schránku? Jaké výrazné změny proběhnou v roce 2023?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.