Klienti zařízení sociálních služeb si připlatí za jídlo i ubytování. Budou si moci služby dovolit?

2. leden 2023

Za donášku jídla, praní prádla nebo ubytování si poskytovatelé sociálních služeb můžou nově účtovat víc peněz. Od ledna totiž začala platit novela úhradové vyhlášky, kterou v reakci na rekordní zdražování schválilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Vyhláška stanovuje maximální ceny, za které můžou jednotlivá zařízení poskytovat klientům své služby. Více přibližuje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Máte přehled, kolik procent třeba z vašich členů se chystá ceny zvýšit?

Čtěte také

U pobytových zařízení, domovů pro seniory nebo se zvláštním režimem to bude přes 90 procent, protože zejména u stravovací jednotky, kdy nelze použít jiné peníze na celodenní stravu, už sazba 205 korun nestačila a bylo to na úkor pestrosti a kvality stravy. U ubytování to bude obdobné, ačkoliv ne každý využije maximální sazbu a někdo také rozlišuje – jestli je to jednolůžkový pokoj, tak je tam vyšší úhrada, u dvoulůžkového je nižší.

Někdy to zvýšení úhrad závisí třeba na schválení místní rady města, tam, kde je zřizovatel město či obec a bude to trvat třeba ještě první čtvrtletí, než dojde k nějakému zranění. Takže to bude postupně a většina zařízení tedy ceny upraví směrem nahoru k maximálním limitům.

Budou mít klienti dost peněz, aby si služby mohli dovolit?

Co se týká pobytových zařízení, tak tam se senioři nebo osoby se zdravotním postižením bát nemusí, protože existuje pojistka patnáctiprocentního zůstatku. To znamená, že primárně musí každému zůstat 15 procent z důchodu. A pokud nezůstane, tak se úhrada snižuje za ubytování a stravu.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.