Keramika a její možná zdravotní závadnost

20. listopad 2006
Vaše téma

Keramika je stará jako lidstvo samo, je to materiál, kterého se naše ruce rády dotýkají a hladí naši duši, ano, mluvíme o tom ve Vašem tématu. A ptáme se různých odborníků může být keramika riziková nebo jak riziko minimalizovat? Z keramiky, která je určena pro styk s potravinami, by se teoreticky žádné nebezpečné látky uvolňovat neměly, říká lékař Miroslav Šuta. Nicméně, nicméně realita může být všelijaká.

Miroslav ŠUTA, lékař:
Problém je, že na trh se dostává často keramika, která původně nebyla určená pro styk s potravinami, čili nebyla určená k tomu, abychom z nich jedli. A tam ta škála různých nebezpečných látek může být celkem veliká, protože různé nebezpečné látky, třeba těžké kovy se přidávají do glazur, oni potom třeba hezky vypadají, jsou hezky barevné, ale pokud ta glazura není kvalitní nebo pokud například ty pokrmy jsou kyselé, třeba nějaké s octem nebo podobně, tak se z toho můžou vylouhovat ty nebezpečné látky, například těžké kovy.

Eva HŮLKOVÁ:
Na těžké kovy je doktor Šuta machr a ras, ví o nich neli všechno, pak hodně. Co můžou na našem zdraví napáchat?

Miroslav ŠUTA, lékař:
Pokud půjdeme někam na návštěvu a jednou z té misky něco sníme, tak se nám nepochybně nic nestane. Horší je, pokud je to naše jaksi oblíbená miska nebo to může být třeba nádoba na čaj a dostáváme pravidelně ty vylouhované látky, tak ty účinky můžou být rozmanité. Řada těžkých kovů má negativní účinky hlavně na naše játra a ledviny, které už tak dost zatěžujeme naší poměrně nepříliš zdravou dietou anebo alkoholem. A ty účinky různých chemických látek se můžou lišit v nějakých detailech. Ještě mě napadá jedna problematická věc, to může být starožitná keramika, protože hygienici zaznamenali případy z historie, kdy babička věnovala dceři nebo vnučce nějakou památeční čajovou soupravu a pamatuju si, že i my jsme se o tom učili, jak dítě bylo hospitalizováno pro podivné příznaky a až teprve chemické rozbory stanovily chronickou otravu olovem, která byla způsobena právě tím báječným čajovým servisem, kam ještě maminka mačkala citron, který je kyselý, a ten usnadňoval vylouhování /nesrozumitelné/ olova.

Eva HŮLKOVÁ:
Zápletka jak z Agathy Christie, ale člověk z toho vážně malomyslní, když si uvědomíte, že to není detektivka, ale běžný všední život. Doktor Šuta nás možná uklidní, možná.

Miroslav ŠUTA, lékař:
Já myslím, že stačí držet se zdravého rozumu, to znamená, nekupovat keramiku, z které bychom jedli, někde na ..., v nějakých obskurních obchodech nebo na podivných tržištích. Pokud je nakupují v seriózních obchodech, tak by se jim nic stát nemělo, ta keramika by měla být bezpečná. Pro jistotu, kdyby měli nějakou pochybnost, k čemu je ta keramika určená, tak se přímo zeptat toho prodejce. Pokud to ten prodejce neví, tak je lépe nakoupit někde jinde. Pokud je to keramika určená pro styk s potravinami, tak je nepochybně odzkoušená a neměla by ty nebezpečné látky uvolňovat.

redaktor:
Zavolejte, co vás zajímá 221552222.

moderátor:
Uzavíráme tedy dnešní Vaše téma, připravila ho Eva Hůlková. Evo, děkujeme. Zítra nás čeká samozřejmě další vydání Vašeho tématu a bude se týkat hluku, protože uvědomme si, ať jdeme, kam jdeme, tam nás hluk provází, na silnici auta, tramvaje, trolejbusy, autobusy, sednete si do relativně klidné cukrárny a najednou si uvědomíte, jak tam hučí ta chladící zařízení, vitríny. Což teprve hodně exponovaná pracoviště, tkalcovny, kovárny, slévárny? Můžeme si sluch navždy poškodit? Ano, o tom všem bude řeč zítra.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: ehů