Když jde o vteřiny 4. série
Hasiči s tankem pomáhají při povodních a vichřicích. Zásah může trvat i několik dní
Při vyprošťování zavalených lidí nebo uvízlých strojů pomáhají hasičům po celém Česku jejich kolegové ze záchranného útvaru. Mají totiž unikátní vybavení, jako je třeba speciální tank. Na rozdíl od jiných jednotek se délka výjezdů hasičů ze záchranného útvaru nepočítá na minuty, ale na hodiny a mnohdy i dny.
Záchranný útvar sídlí na třech místech: ve Zbirohu, Jihlavě a v Hlučíně v Moravskoslezském kraji. Tady má základnu v rozlehlém areálu bývalých kasáren Petra Bezruče. Zdejší hasiči tu mají k dispozici několik velikých garáží, ve kterých se kromě běžných hasičských nákladních aut skrývá technika, kterou byste jinde v Česku u jiných jednotek nenašli.
„Techniky je tady opravdu spousta, z té nejtěžší například vyprošťovací tanky. Máme tady i těžké vyprošťovací automobily, zemní stroje, speciální rypadla a nakládače, některé jsou na dálkové ovládání. Disponujeme i speciálními odolnými cisternami, které jsou určené pro požáry v lesních prostorech nebo na velké lesní požáry,“ vyjmenovává jen část vybavení zástupce velitele Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky David Kareš.
Jeho muže můžete potkat na různých místech republiky třeba při povodních nebo vichřicích. Spektrum zásahů je ale mnohem širší.
„Vždycky to jsou zásahy, u kterých je potřeba speciální technika a dlouhodobější nasazení. Může to být například i veliká dekontaminace osob a techniky. Disponujeme ale i kynologickou skupinou, máme psy pro vyhledávání osob ze sutin, máme střelmistrovskou skupinu a zároveň i potápěče.“
Výjezd do 20 minut
Jakákoliv jednotka hasičů si může o pomoc kolegů ze záchranného útvaru požádat. Například loni v létě Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje využil záchranný útvar při zásahu u propadlého chodníku v Třebechovicích pod Orebem. Na místě tehdy byli právě hasiči z Hlučína i se sacím bagrem, který bez problémů odsával i těžké cihly.
„Záchranný útvar je specializovaný útvar. Jak říkáme, kam nemůžou ostatní hasiči, tam více méně nastupujeme my. Je to hlavně díky technice, počtu lidí a jejich odbornosti,“ říká Přemysl Moravec, který je velitelem družstva na vyprošťovací četě.
Teď spolu s kolegy v areálu kasáren nakládá na návěs hasičský vyprošťovací tank. „Právě s tímhle tankem jsme vyprošťovali zapadlou loď na Labi v Drážďanech. Trvá deset minut, než se naloží, upevní a také zmobilizuje jednotka. Myslím si, že do 20 minut je reálný výjezd.“
Zásah trvá průměrně 35 hodin
Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru má tři základny po Česku rozmístěné tak, aby snadněji dokázal pokrýt celé území republiky. V minulosti tito hasiči zasahovali například u spadlé lávky v pražské Troji, u zavaleného muže ve studni ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku nebo ve Vrběticích ve Zlínském kraji, kde následky výbuchu muničního skladu hasiči likvidují dodnes.
Čtěte také
Délka zásahů se od jiných jednotek velmi liší, v průměru je okolo 35 hodin. I tak se ale hasiči snaží být vždy co nejrychlejší. „Naší snahou je skutečně být co nejrychlejší. Asi nejhorší je začátek a přemýšlení, co může být na místě. Pokud jde o lidský život, je to o to horší,“ dodává zástupce velitele záchranného útvaru David Kareš.
Ve vedení je od vzniku útvaru v lednu roku 2009 a loni například získal ocenění Velitel roku v anketě Hasič roku. „Jsem člověk, který velmi lpí na hrdosti a na cti k této jednotce. A skutečně jsem hrdý na to, že jsem příslušník záchranného útvaru. Ještě víc jsem hrdý na to, že můžu pracovat s lidmi, se kterými pracuji.“
Vzdálenost na místo zásahu je u hasičů ze záchranného útvaru v průměru přes 300 kilometrů, ročně pak s těžkou technikou najezdí zhruba 700 tisíc kilometrů.
Související
-
Když jde o vteřiny 2. série
Co se děje, když se počítá každá vteřina? Reportéři Martin Pařízek a Ondřej Vaňura přináší jedinečný pohled na práci složek Integrovaného záchranného systému.
-
Když jde o vteřiny
Co se děje, když se počítá každá vteřina? Reportéři Martin Pařízek a Ondřej Vaňura přináší jedinečný pohled na práci složek Integrovaného záchranného systému.
-
Když jde o vteřiny 3. série: Reportáže přímo z místa zásahu
Už potřetí odhalují Martin Pařízek a Ondřej Vaňura skutečnou práci složek Integrovaného záchranného systému.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka