Když jde o vteřiny 4. série

Neustále pod dohledem. Jak se střeží vězni v Ostrově nad Ohří?

Místo, kde nikdo nechce být a spousta lidí by se odtamtud ráda dostala – vězení. V Česku je v nich podle údajů vězeňské služby zhruba 21 tisíc lidí. Jedna z věznic je i v Ostrově nad Ohří v Karlovarském kraji. Odsouzení tam sice mají mírnější režim než třeba na Mírově nebo ve Valdicích, ale i tak tam panuje jasný a poměrně tvrdý řád. Na jeho dodržování dohlíží ve dne v noci členové vězeňské služby, kteří musí být neustále ve střehu.

Jeden z dozorců právě otevírá bytelné dveře do cely. „Dobrý den, postavte se, bude u vás provedena technická prohlídka. Pojďte ke katru a zastavte se,“ dává jasné pokyny. 

Typická situace, která se tu odehrává velmi často. Vězněný člověk o prohlídce dopředu vůbec netuší a nastat může naprosto kdykoliv. „Dozorci vždycky slouží minimálně po dvojicích, někdy po trojicích. Na oddílech zajišťují celodenní provoz, včetně kontrol v nočních i denních dobách,“ vysvětluje inspektor dozorčí služby Pavel Šťástka. 

Jde o vteřiny

Zdejší vězni jsou odsouzení například za krádeže aut nebo loupeže. Někteří z nich občas nechtějí poslechnout pokyny a veškeré výzvy ignorují. Nebo se mezi sebou napadají. V takových momentech musí Pavel Šťástka a jeho muži co nejrychleji zasáhnout.

Čtěte také

„Přes vysílačky se okamžitě navzájem informujeme a zajistíme co největší počet kolegů. Pokaždé jednáme v normě zákona. Pokud ale oni překročí určitou hranici, máme my zákon na naší straně. Někdy musíte sáhnout k donucovacímu prostředku. V určitých momentech jde opravdu o vteřiny. Není to tak dávno, kdy chybělo pět vteřin, a kdyby kolegové nezakročili, tak šlo i o život příslušníka.“

Pod dohledem

Víc než 850 vězněných lidí je ve zdejším areálu neustále pod dohledem. Tam kde nejsou dozorci, zastoupí jejich práci kamery. Těch jsou na různých místech stovky a zabírají v podstatě každý kout. 

„Konkrétně v naší věznici máme několik kilometrů střežených pásem. Jsou aktivity, kdy se nedá nahradit lidská síla, ale u ostatních podružných činností nám ji technika nahrazuje a překonává. Čas tady hraje obrovskou roli,“ říká nejen ke kamerám, ale třeba i k elektronickému zabezpečení zástupce vedoucího zdejší vězeňské stráže Petr Šopejstal.

Na bezpečnost ve věznici v Ostrově nad Ohří dohlíží přes 250 dozorců a strážných. V historii samostatného Česka se odsud podařilo utéct pouze jedinému vězni.

Radost z práce

„Prosím tě, sháním doprovod vozidel,“ ozývá se z další vysílačky u velké vjezdové brány do areálu věznice. Úplně každé auto, které jede dovnitř nebo ven, musí strážní důkladně prohlédnout, dívají se třeba i na podvozek. Další lidé se psy pro změnu kontrolují zdi a ploty.

Právě psi pak často nachází věci, které u sebe vězni rozhodně mít nemůžou. Někteří odsouzení pracují mimo věznici, a proto se snadněji dostanou třeba k mobilům nebo drogám. Dozorci se je snaží odhalovat i díky testům na přítomnost návykových látek v těle. 

Tam kde nejsou dozorci, zastoupí jejich práci kamery

„I přesto, že mají vězni možnost volat z automatů, které jsou umístěné ve věznicích na kolektivech, tak vzhledem k tomu, že je možné je odposlouchávat, je mobilní telefon takzvaně intimní. Přes něj můžou páchat další trestnou činnost, ať už formou vydírání nebo vyhrožování. I s takovými případy jsme se tady setkali,“ popisuje vedoucí oddělení prevence ostrovské věznice Dušan Držík.

On sám je u vězeňské služby téměř 30 let, a jak potvrzuje, jeho práce není jen o represi: „Jsem hrdý na to, že pracuju ve vězeňské službě, jsem už třetí generace. Miluju humanitní vědy, což je pedagogika a psychologie. A myslím si, že tyto obory lze tady při práci s vězněnými osobami uplatnit na sto procent. Mně to opravdu přináší radost z práce, i když je dost náročná.“

Spustit audio

Související

  • Když jde o vteřiny 2. série

    Co se děje, když se počítá každá vteřina? Reportéři Martin Pařízek a Ondřej Vaňura přináší jedinečný pohled na práci složek Integrovaného záchranného systému.

  • Když jde o vteřiny

    Co se děje, když se počítá každá vteřina? Reportéři Martin Pařízek a Ondřej Vaňura přináší jedinečný pohled na práci složek Integrovaného záchranného systému.

  • Když jde o vteřiny 3. série: Reportáže přímo z místa zásahu

    Už potřetí odhalují Martin Pařízek a Ondřej Vaňura skutečnou práci složek Integrovaného záchranného systému.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?