Kauza Válková: Ministryně odmítá odstoupit z funkce zmocněnkyně pro lidská práva
Radu vlády pro záležitosti romské menšiny opouštějí občanští členové. Za poslední dva týdny rezignovali tři z nich. Důvodem je kauza rozvířená médii kolem ministryně Heleny Válkové. Podrobnosti zjišťovala Rena Horváthová.
Reno, jak členové vlády svůj odchod zdůvodňují? Co jim konkrétně vadí?
„Občanští členové Rady vlády odcházejí podle svých slov především kvůli dosavadnímu fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a také kvůli její místopředsedkyni a zmocněnkyni pro lidská práva Heleně Válkové. Podle zpravodajského serveru info.cz měla Válková sepsat koncem 70. let s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem odborný článek o tzv. „ochranném dohledu“, který umožňoval provádět např. tajné domovní prohlídky či bezdůvodně zadržovat odpůrce režimu až na 48 hodin. Pod kritizovaným článkem je Válková podepsaná společně s Josefem Urválkem, který se v 50. letech aktivně podílel na zinscenovaný soudních procesech s Miladou Horákovou či Závišem Kalandrou. Válková prohlásila, že si za svými odbornými pracemi nadále stojí.“
Čtěte také
Reno a přibývá počet těch, kteří odcházejí z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny?
„Radu vlády opustila po Renatě Kettnerové i Lucie Fuková, která byla jejím členem od května 2014. Fuková ve svém prohlášení na serveru romea.cz informovala, že dnes už jako bývalá členka rady může konstatovat, že směřování rady postrádá dostatek hmatatelných výstupů, což považuje za fakt degradující její funkčnost.“
„Po Fukové rezignoval František Bikár, který o svých důvodech rezignace informoval přímo Helenu Válkovou na mimořádném jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Válkové vytýkal i postoj vůči Romům prezentovaný ve sborníku z 80. let. Zbylí občanští členové ve své funkci zůstávají.“
František Bikár: Ztratila moji důvěru
Na průběh mimořádného jednání jsme se zeptali přímo Františka Bikára:
„Paní Válková mě nepřesvědčila. Už před nějakou dobou spolurozhodovala jako členka imunitního výboru o vydání poslance Roznera a já tehdy moc nepochopil jí rozhodnutí poslance nevydat. Tím už byla moje důvěra ohrožena. Co se dokumentu týče, ona tvrdí, že psala jen některé statě v zmíněném sborníku, svoji spolupráci s Urválkem také vysvětluje jinak, než je prezentováno v médiích. Nicméně na to jsem si už názor neudělal.
Pane Bikáre, co vám konkrétně vadilo, proč jste se rozhodl rezignovat?
„Vadí mi, že romskou radu dostává do situace, kdy se rada musí vůči tomu vymezovat, což nás názorově dost rozdělilo. Pro mě to bylo tak nepříjemné, že jsem tam nechtěl dál setrvávat a čekat, až si to paní Válková vyřeší. Pro mě byla přijatelná jedině její rezignace na post vládní zmocněnkyně. V takovém případě bych zůstal nejenom já, ale i ostatní, kdyby rezignace přišla včas.
Kariéra v době totality
Inkriminovaný sborník se mimo jiné zabývá mladistvými delikventy z řad Romů - v tehdejší terminologii cikánů. Jak celou záležitost komentuje občanská členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Alica Sikmund Heráková?
„Věci, které vyšly najevo a které souvisejí s profesním zaměřením paní Válkové, její kariérou v trestním právu v totalitním režimu 70. a 80. Let, vůbec celková propojenost na komunistickou stranu i na samotný represivní systém, je problematická. Teď, když vycházejí najevo konkrétní věci, je to pro nás samozřejmě nešťastné a nepříjemné. Situaci je potřeba uchopit a postavit se k ní.“
Válková: Do funkce ombudsmana kandidovat nebudu
Pokračuje Rena Horvátová:
„Válková se několik dní po zveřejnění zprávy na info.cz rozhodla nekandidovat na funkci ombudsmanky. Zdůvodnila to jen svým někdejším členstvím v komunistické straně, o kterém se ale vědělo už před jejím nástupem do funkce. Nezmínila však svou spolupráci s prokurátorem Urválkem. Prezident Miloš Zeman jejímu stanovisku vyhověl a do funkce veřejného ochránce práv navrhuje Stanislava Křečka.“
Čtěte také
Helena Válková se po mimořádném jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny k celé věci vyjádřila pro Romea TV:
„Vysvětlila jsem to, co jsem považoval za nutné. Uvedla jsem na pravou míru lži, které se o mě šíří masmédii, doložila jsem to konkrétními informacemi a jsem ráda, že jsme došli k výsledku, který je pro mě a mé setrvání v pozici zmocněnkyně vlády pro lidská práva, dobrý.“
Kauza bude pokračovat u soudu
A opět Rena Horvátová:
„Válková tvrdí, že se nepodílela na šikaně disidentů, jak se uvádí v článku na serveru info.cz. Ministryně na server podala trestní oznámení pro pomluvu. Ačkoliv se Válková po zveřejnění článku na serveru info.cz vzdala nominace na post ombudsmanky, odmítla odejít z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva a soudní cestou žádá omluvu i od historika Petra Blažka, který je v článku citován.“
Související
-
S érou stalinismu jsme se nevyrovnali, ukazuje to i kauza Válkové, soudí režisér Staříků Dušek
Po natočení několika dokumentů si Martin Dušek úspěšně vyzkoušel práci režiséra hraného filmu. Za svou prvotinu Staříci získal Cenu české filmové kritiky.
-
Historik: Role Urválka se probírala v televizi i v tisku. Nemůžeme ale s jistotou říct, že ho Válková znala
Podle Libora Svobody z Ústavu pro výzkum totalitních režimů zároveň není jisté, že se Válková ze svého postu dostala k dokumentům, které popisovaly, že se ochranný dohled používal proti disentu.
-
‚To se nedá obhájit.‘ Válková by se podle premiéra Babiše neměla ucházet o post ombudsmanky
Válková byla v posledních dnech kritizována kvůli svému článku z konce 70. let, pod nímž je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem.