Kapsáři mají žně. Jak se bránit? „Základním pravidlem je oddělit si hotovost od dokladů,“ radí policistka

17. prosinec 2023

Do Štědrého dne zbývá přesně týden, a vyhnout se předvánočnímu shonu je téměř nemožné. Jak se ubránit kapsářům v přeplněných nákupních centrech, na vánočních trzích nebo v dopravě? „Mějte své věci pod kontrolou a kapsářům to co nejvíce zkomplikujte. Kabelku nebo batoh držte v ruce a hotovost a doklady si rozdělte na vícero míst,“ radí policejní preventistka Zuzana Pidrmanová. Na území České republiky bylo loni evidováno 5200 krádeží. Letos bude číslo vyšší.

Co kapsáři kradou nejvíce?

Největší zájem mají o peněženky, hotovost a mobilní telefony. Je potřeba si uvědomit, že krádež věcí, které má člověk při sobě, trvá dvě tři vteřiny. Člověk si toho mnohdy ani hned nevšimne, takže určit, kde ke krádeži přesně došlo, je pak velmi těžké. Dobré je proto s kapsáři počítat, své věci si hlídat a snažit se jim krádež co nejvíce zkomplikovat.

Má smysl ohlásit kapesní krádež na policii? Proč je objasněnost kapesních krádeží nízká? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vojtěch Bidrman , opa
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.