Jurečka připravil jednostrannou flexibilitu. Nehledíme, jakou práci nezaměstnaný sežene, říká Prokop
Dánským modelem Flexicurity, ve kterém se výpovědní doba váže na počet odpracovaných let, se český návrh zkrácení výpovědní lhůty s prodloužením doby zkušební inspiruje jen málo. Flexibilitu umožňuje jen zaměstnavatelům, systém podpory v nezaměstnanosti nijak nezlepšuje. „Firmy, které tu flexibilitu budou využívat, by měly z velké části platit úřady práce,“ poukazuje Daniel Prokop na podobnou praxi v zahraničí. Jaké klady a zápory nese návrh sloučení sociálních dávek?
Související
-
Úřad práce nebyl připravený na krize. Nedivím se frustraci zaměstnanců, říká šéf organizace Krištof
Jak se Úřad práce vyrovnal s nedávným snížením počtu svých zaměstnanců? Nejsou varující zprávy, podle nichž jsou zbylí úředníci přetížení a frustrovaní?
-
Sociolog Prokop: V danění se musíme více zaměřit na věci s negativním vlivem. A méně danit práci
V českém daňovém mixu jsou výjimky v rámci alkoholu a práce. Je to tak správně? Poslechněte si celý rozhovor se sociologem Danielem Prokopem.
-
Za odklad důchodu slevu na pojistném? Výhodné pro stát, málo výhodné pro lidi, míní sociolog Prokop
Motivovat k pozdějšímu odchodu do důchodu má nově nikoli zvyšování důchodu, ale úleva na sociálním pojištění. „Hodně zatěžujeme nízkopříjmové práce,“ upozorňuje sociolog.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.