Jiří Šulc, autor románu Dva proti Říši

rozhovor se spisovatelem Jiřím Šulcem o jeho knize Dva proti Říši a o osobnostech Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, ale také o gestapu a literatuře faktu, která popisuje období Heydrichiády
Blíží se 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, a tak byl pátečním hostem Radiožurnálu Jiří Šulc, autor románu Dva proti Říši. Co ho vedlo k napsání této knihy? A kolik času věnoval nastudování historických spisů? I na to se ho ptala moderátorka Lucie Výborná.
„Když jsem začal se psaním, ještě neexistoval román o té době, jen literatura faktu,“ zmiňuje v úvodu rozhovoru. „Říkal jsem si, že román by mohl oslovit širší veřejnost. Zároveň jsem chtěl vnést do známého příběhu něco nového. Proto jsem se věnoval také gestapu a jeho bezpečnostní stránce,“ vysvětluje.
„Přečetl jsem velkou část literatury, která se obdobím heydrichiády zabývá,“ uznává Jiří Šulc. Dodává však, že nemohl čerpat ze svědeckých výpovědí. „Většina lidí, kteří Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše potkali, je mrtvá,“ zmiňuje.
Svou představu o obou osobnostech přesto má docela jasnou. „Byli dlouholetí kamarádi, zkušení vojáci, kteří působili v Polsku a měli za sebou bojové operace ve Francii. Vazba mezi nimi byla výjimečná,“ domnívá se Jiří Šulc. „Gabčík byl živější s iniciativní, Kubiš přemýšlivější. Šlo vlastně o nesourodou dvojici,“ nastiňuje.
„Češi mají tendenci si Reinharda Heydricha přivlastňovat, podceňují skutečnost, o koho šlo. Heydrich byl fakticky třetím mužem nacistického Německa,“ zdůrazňuje.
Dotkne se člověka zlo, o kterém čte ve faktografických knihách? Dojde k natočení filmu podle románu Dva proti Říši? Také to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.
Záznam celého rozhovoru s Jiřím Šulcem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Indie a Pákistán se dohodli na okamžitém příměří. Situace je dál křehká, říká český velvyslanec
-
Prezident Trump je frustrovaný, že se mu nedaří končit války, jak sliboval. ‚Putin chce vše,‘ diví se
-
Ficova účast na přehlídce je spoluúčastí na straně Ruska ve válce proti Ukrajině, míní Procházková
-
Sovětská sonda už pravděpodobně dopadla na Zemi. Podle Roskosmosu skončila v Indickém oceánu