Jiří Šulc, autor románu Dva proti Říši
Blíží se 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, a tak byl pátečním hostem Radiožurnálu Jiří Šulc, autor románu Dva proti Říši. Co ho vedlo k napsání této knihy? A kolik času věnoval nastudování historických spisů? I na to se ho ptala moderátorka Lucie Výborná.
„Když jsem začal se psaním, ještě neexistoval román o té době, jen literatura faktu,“ zmiňuje v úvodu rozhovoru. „Říkal jsem si, že román by mohl oslovit širší veřejnost. Zároveň jsem chtěl vnést do známého příběhu něco nového. Proto jsem se věnoval také gestapu a jeho bezpečnostní stránce,“ vysvětluje.
„Přečetl jsem velkou část literatury, která se obdobím heydrichiády zabývá,“ uznává Jiří Šulc. Dodává však, že nemohl čerpat ze svědeckých výpovědí. „Většina lidí, kteří Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše potkali, je mrtvá,“ zmiňuje.
Svou představu o obou osobnostech přesto má docela jasnou. „Byli dlouholetí kamarádi, zkušení vojáci, kteří působili v Polsku a měli za sebou bojové operace ve Francii. Vazba mezi nimi byla výjimečná,“ domnívá se Jiří Šulc. „Gabčík byl živější s iniciativní, Kubiš přemýšlivější. Šlo vlastně o nesourodou dvojici,“ nastiňuje.
„Češi mají tendenci si Reinharda Heydricha přivlastňovat, podceňují skutečnost, o koho šlo. Heydrich byl fakticky třetím mužem nacistického Německa,“ zdůrazňuje.
Dotkne se člověka zlo, o kterém čte ve faktografických knihách? Dojde k natočení filmu podle románu Dva proti Říši? Také to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.
Záznam celého rozhovoru s Jiřím Šulcem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.