Jet co nejdéle, spát co nejmíň. Markéta Peggy Marvanová a Adam Záviška zdolávají Ameriku na kole

16. červen 2017

Jedna výzva je za nimi, další zdolávají právě teď. Markéta Peggy Marvanová a Adam Záviška jsou jedni z mála, komu se podařilo dokončit extrémní soutěž Lapland Extreme Challenge v Laponsku. Nyní jsou na cestě po Tour Divide z Kanady až k mexickým hranicím.

„Věděla jsem, že závod v Laponsku bude velmi těžký. Nechtěla jsem být jednou z mnoha, proto jsem v průběhu závodu dělala sbírku pro postiženou holčičku,” říká Markéta Peggy Marvanová. „A podařilo se: koupili jsme holčičce, pro kterou jsme vybírali peníze, dvojkolo.”

S Adamem Záviškou, svým životním partnerem, se seznámili - jak jinak - na závodě. A láska ke kolům je spojuje i nadále. Právě teď se snaží zdolat extrémní Tour Divide napříč Spojenými státy.

„Jde o závod bez zabezpečení. To znamená, že s sebou nemáme žádný podpůrný tým. Všechno, co potřebujeme, máme naložené na kole, jakákoliv cizí pomoc je zakázaná. Můžeme využívat jen veřejně přístupná místa, jako jsou například hotely nebo rychlá občerstvení,” popisuje Adam Záviška.

Teplá sprcha člověka na závodě rozhodí. A to nechcete.

Markéta Peggy Marvanová

Přesto se při závodě hotelům spíš vyhýbají. A důvod je jednoduchý - hotely při závodě člověka výrazně zpomalují. „Nejlepší je jet co nejdéle, spát co nejmíň a jíst co nejkratší dobu, ideálně na kole. Například teplá sprcha člověka rozhodí. A to nechcete,” říká Markéta.

Během posledního ročníku Markéta zvládla urazit cestu mezi Kanadou a Mexikem za 21 dnů a 9 hodin. „Letos chceme být rychlejší, je ale pravda, že minule byl extrémně teplý ročník. Letos očekáváme až metr sněhu na nejvyšších pasech,” říká.

autor: als