Jen v Praze tráví Vánoce 2 tisíce bezdomovců. Stačí udělat životní chybu a jste na ulici, popisuje Ilja Hradecký z Naděje

24. prosinec 2015

Vánoce často trávíme v rodinném kruhu, ale najdou se i tací, kteří takovou šanci nemají. Jen v hlavním městě Česka tráví Vánoce na ulici dva tisíce lidí. Jim pomáhají různé organizace, včetně například nadace Naděje.

„Lidé bez domova prožívají o Vánocích osamělost,“ popisuje emeritní ředitel nadace Naděje Ilja Hradecký v rozhovoru s Vojtěchem Bidrmanem a připomíná, jak si bezdomovci uvědomují častěji než kdy jindy, že nemají nikoho blízkého, s kým by mohli svátky prožívat. „Proto Naděje i jiné organizace připravují sváteční odpoledne a večer s dobrým jídlem i drobnými dárky,“ přibližuje.

Když mluvíme o bezdomovcích, představí si spousta z nás zanedbaného staršího muže, často posilněného alkoholem. Tito lidé jsou podle Ilji Hradeckého jen špičkou ledovce. Bezdomovci můžou být také matky s dětmi, lidé přežívající v azylových domech a nebo v ubytovnách.

Cesta na ulici je podle jeho názoru velmi jednoduchá – stačí udělat životní chybu. „Uděláte chybu v životě a skončíte na ulici. To je realita,“ přisvědčuje. Problém tedy vidí v pohledu veřejnosti. Když uděláte chybu za volantem a skončíte na vozíku, lidé vás litují. Pokud skončíte na ulici, lítosti a pomoci se často nedočkáte, vyplývá ze slov Ilji Hradeckého.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...