„Jednou bude moct normálně žít. O to nám celou dobu šlo.” Maxík díky sbírce překonal vzácnou nemoc

„To jsou takové jeho druhé narozeniny,“ vzpomíná otec Jiří Mosler na den, kdy jeho syn Maxík dostal lék proti spinální svalové atrofii
Aby získali dostatek financí na jeden z nejdražších léků na světě, spustili rodiče Moslerovi z Ostravy sbírku, ve které nakonec vybrali přes 64 milionů korun. Jejich syn Maxík totiž už od narození trpí vzácnou závažnou nemocí, která postihuje svaly. „To bylo smutné období. V té době ještě pořád bylo v povědomí, že se na to umírá, že to dítě umře. To bylo náročné,“ vzpomíná otec Maxíka Jiří Mosler ve speciálním vysílání Dobrý den Radiožurnálu.
Proč jste potřebovali pomoc pro Maxíka?
Protože jsme mu chtěli aplikovat genovou léčbu. On byl do té doby na léčbě jiné a šlo o to, že co čtyři měsíce dostával lumbální punkcí lék a bylo by to co čtyři měsíce do konce jeho života. Genová léčba byla jedna aplikace a do konce života už nemusí nikam na léčbu chodit.
Čtěte také
S jakým onemocněním se Maxík narodil?
Jedná se o spinální svalovou atrofii.
Jak se projevuje?
Když to zjednoduším, svaly nejsou vyživovány bílkovinou a tím pádem dochází k jejich odumírání.
Vybavíte si den, kdy Maxík dostal lék, na který jste tak dlouho čekali a přáli jste si, aby ho skutečně stihl dostat do druhých narozenin?
Vybavím, to jsou takové jeho druhé narozeniny. Ta aplikace nebyla nijak složitá. Normálně byl na pokoji na lůžku, dostal transfuzi, čekalo se, až transfuze vyteče a pak šel spát.
Čtěte také
Ale co byla taková zajímavá věc, on si do té doby sám ani nesedl. Když byl vsedě a spadl, tak prostě spadl. Večer, bylo kolem deváté nebo desáté, plynule zvedl nohy nahoru a pomalinku je dával dolů, což víme, že i pro zdravého člověka je na břišní svaly nápor. To nám se ženou dalo důkaz, že to má v sobě a začalo to asi nějak účinkovat.
Je mi jasné, že vidět dítě, které se najednou probouzí k životu, musí být úžasné. Naopak smutné to ale muselo být tehdy, když byl Maxík úplně v pořádku a najednou jste viděli, že se něco kazí, že se vývoj jakoby zastavil.
Zhruba v půl roce už bylo zřejmé, že neprospíval, jak by měl. Bohužel trvalo nějakou dobu, než to uznali lékaři a odeslali nás na odborné vyšetření. To bylo smutné období. V té době ještě pořád bylo v povědomí, že se na to umírá, že to dítě umře. To bylo náročné.
„Samostatný vozíčkář”
Peníze, které jste vybrali, ale pomohly i jiným dětem. Vy jste je nevyužili úplně všechny.
Ne, ne. K dnešnímu dni (sobota) jsme už profinancovali asi 27 milionů korun s tím, že pomáháme stejně nemocným dětem s pomůckami, vozíky a tak dál.
Čtěte také
Kolik stojí taková rehabilitace nebo vůbec práce fyzioterapeuta?
V průměru počítejte 1000 až 1500 korun za hodinu. Konkrétně u Maxíka to je zhruba nějakých 10 000 korun měsíčně, ale k tomu ještě chodíme na intenzivní hiporehabilitace. Když to vezmu za rok, tak je to nějakých 300 000 korun v průměru.
A to jsou peníze, které máte z té sbírky.
Ano, ano, využíváme je, na to jsou určeny.
Vy jste v průběhu sbírky řekl, že víte, že Maxík bude pořád potřebovat vozík. Na druhou stranu Maxík chodí?
Maxík chodí, ale tak, že se zvedne z vozíčku a udělá jeden dva kroky kolem stolu. Naším primárním cílem není to, aby chodil. Než došlo k zaléčení, nemoc mu vzala tolik, že se to snažíme nějak dohnat.
Že by byl úplně chodící kluk, to ne, ale je z něho samostatný vozíčkář. Budoucnost pro něj je, jednou se osamostatní a bude moct normálně bydlet a žít sám. O to nám celou dobu šlo, abychom toho dosáhli.
Jak pokračuje Maxíkova léčba? Jak proměnila nemoc život celé rodiny? A jak častá je v Česku spinální svalová atrofie u dětí? Poslechněte si celý rozhovor ze záznamu v úvodu článku.
Dobrý den Radiožurnálu
Unikátní projekt spojující dárce, nadační fondy, sbírkové projekty i charitativní organizace. Lidi, kteří pomáhají, a ty, jež právě teď pomoc potřebují.
Během 24 hodin speciálního vysílání z pražských Jatek 78 se ve studiu vystřídají desítky hostů, to vše za doprovodu hudebních hvězd. Představí se třeba Zdeněk Svěrák, Mikýř, Aneta Langerová, Mirai, Lucie Bílá, Xindl X, Jelen, Pokáč, Lukefry, Jakub Voráček nebo manželé Vlčkovi.
Poslouchejte 12. dubna od 10 hodin na Radiožurnálu nebo sledujte videostream na iROZHLAS.cz.
Součástí projektu je sbírka, jejíž výtěžek půjde na dvanáct charitativních organizací a jejich projekty podporující mladé lidi, kteří mají start do života složitější než ostatní.
Všechny reportáže o jednotlivých organizacích si můžete přečíst a poslechnout ZDE.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nákladné služebky vysvětlil. Šéf sportovní agentury Šebek přesto musí nově výjezdy do zahraničí hlásit
-
‚Někdo vám nabízí bitcoiny, tak si je vezmete.‘ Resort spravedlnosti dostal miliardu od trestaného za drogy
-
ONLINE: Rusko navrhlo Ukrajině další kolo přímých jednání o míru v Istanbulu, řekl Lavrov
-
Izrael si blokádou poškodil pověst. Hladovějící Gazané Hamás neobměkčí, míní Kalhousová