Je možné, že Erdogan překvapí a Švédy do NATO pustí. Jde mu o symboliku, říká před summitem Jireš
Ani těsně před začátkem summitu hlav států NATO v litevském Vilniusu není jasné, zda lídři dají zelenou švédskému vstupu do aliance. Všichni čekají na rozhodnutí tureckého prezidenta. „Možná si prezident Erdogan nechává přímo do Vilniusu překvapení a oznámí, že se Švédsko může stát členem,“ říká ředitel sekce obranné politiky a strategie na ministerstvu obrany Jan Jireš. Švédsko je podle něho teď kvůli vyjednávání s Tureckem v kleštích, protože naráží na limity své ústavy.
Stockholm požádal o členství v NATO před rokem. Jeho vstup do aliance ovšem dosud blokuje Turecko. Vadí mu aktivity prokurdských – dle Turecka „teroristických“ – skupin na území Švédska.
Erdogan nechce doma ztratit tvář
Podle Jana Jireše jsou turecké výhrady pochopitelné. Stejně tak je ale nutné chápat, že Švédsko nemůže vyjít Turecku vstříc ve všem, protože by tím porušilo svoji ústavu.
Čtěte také
„Je celkem jasné, že ta turecká pozice je nesena velkou měrou politického symbolismu. V první řadě by prezident Erdogan musel dospět k závěru, že to, co Švédsko dělá a říká, naplňuje potřeby jeho politické sebeprezentace v rámci domácí turecké politiky. Dokud k tomuto závěru nedojde, tak se obávám, že švédskému členství v NATO zelenou nedá,“ odhaduje expert.
I pokud by Turecko s přijetím Švédska nakonec souhlasilo, oficiální vstup do aliance na summitu neproběhne. Na to je z formálního hlediska už pozdě. Lídři by ale mohli dospět k politické dohodě.
Ukrajina dostane nejspíš jen „mapu“
Dalším, kdo s nadějemi čeká na výsledky vilniuského summitu, je Ukrajina, která rovněž usiluje o přijetí do NATO. Podle Jana Jireše ale Ukrajinu zřejmě žádné velké překvapení nečeká.
„Myslím, že Ukrajina samozřejmě nedostane pozvánku do NATO, ale dostane jasný plán – cestovní mapu, jak v budoucnu se členem aliance stane,“ předpovídá ředitel sekce obranné politiky a strategie na ministerstvu obrany.
Přinese summit lídrů NATO hmatatelné výsledky? S čím do Vilniusu jedou Češi? A proč se členské státy NATO nejsou schopné dohodnout na nástupci dosavadního šéfa aliance Jense Stoltenberga? Zakousněte se do nejčerstvější epizody Bruselských chlebíčků.
Související
-
Evropské unii Erdogan vyhovuje, nemusí řešit vstup Turecka, tvrdí znalkyně poměrů
Turecko čeká druhé kolo prezidentských voleb. Co bude výsledek znamenat pro Evropskou unii?
-
Landovský: EU a NATO tvoří skvělý tandem. Evropská armáda není potřeba
„Evropa i NATO jsou čistě reaktivní a snaží se neeskalovat situaci víc, než je nutné,“ popisuje proces nákupu zbraní pro Ukrajinu velvyslanec Česka při NATO Landovský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.