Je důležité, aby lidé slyšeli, že právo platí pro všechny, komentuje Petr Fiala výzvu prezidentovi

Hostem Tomáše Pancíře byl předseda ODS Petr Fiala. Chtěla opozice svou výzvou prezidentovi změnit jeho postoj? Vytvářejí politici tlak na nejvyššího státního zástupce? A je načase začít uvažovat o změnách a zpřesnění české ústavy?

Na politické schůzce ODS s šéfy Pirátů, lidovců, TOP09 a hnutí STAN opozice vyzvala prezidenta, aby zvážil postoj k avizované abolici. „Je důležité, aby lidé slyšeli, že politická opozice se nesmíří s pochybnostmi, zda jsme si před zákonem rovni. Právo platí pro všechny, a proto jsme pana prezidenta vyzvali,“ vysvětluje Fiala svou motivaci.

Čtěte také

Uvítal by také, aby se politici zdrželi komentářů, které směřují k ovlivňování orgánů činných v trestním řízení. „ODS od začátku říkala, že trestně stíhaná osoba nemá být premiérem. Rozhodnutí státního zástupce bereme na vědomí, nastala ale situace, před kterou jsme varovali: velká část společnosti nevěří, že stejné rozhodnutí by padlo v případě řadového občana.“

Bolestná záležitost

Ve čtvrtek bude sněmovna jednat o ústavní žalobě na prezidenta. Proti budou poslanci z SPD, ČSSD, komunistů a ANO, pro přijetí bude chybět odhadem padesát hlasů. Má jednání smysl? „Má. Kolegové ze senátu dospěli k závěru, že existují důvody pro podání žaloby, a naší ústavní povinností je se tím zabývat. Nemám z toho radost, je to záležitost bolestná. Ale jsem staromódní politik a instituce jsou pro mě důležité.“

V případě neúspěchu žaloby nezvažuje změnu ústavy. „Z mého konzervativního postoje a odborného přesvědčení vychází, že když někdo jedná nad rámec svých pravomocí, nemá se to řešit úpravou zákonů. To nepomůže. Zrušil bych ale přímou volbu prezidenta. Toto chybné rozhodnutí způsobilo řadu problémů.“

autoři: Tomáš Pancíř ,
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.