Jan Svěrák píše scénář k filmu Po strništi bos: Nejde o žádnou druhou Obecnou školu

3. březen 2016

Jako režisér Českých lvů bude Jan Svěrák sedět tuto sobotu v Rudolfinu, přiznává ale, že oproti loňskému roku bude o něco klidnější, v soutěži totiž tentokrát nemá žádný svůj film. Ale kdoví, možná příště – připravuje totiž film Po strništi bos, který je inspirovaný stejnojmennou knihou vzpomínek Zdeňka Svěráka.

Motivem filmu, který by chtěl točit v létě, je dětství jeho otce na konci druhé světové války. „Otec už nechce psát scénáře, tak to hodil na mne,“ říká s úsměvem v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.

Kniha Po strništi bos byla původně filmovým scénářem, který ale ležel 12 let na stole. „Film je dramatické umění a potřebuje mít příběh, klenbu,“ vysvětluje. A přesně to přišlo až s knihou, respektive s dramatizací postavy „zlého“ strýce. „To už se mi líbilo,“ dodává.

Ubezpečuje zároveň, že nepůjde o žádnou druhou Obecnou školu, už třeba kvůli tomu, že hlavním postavám by mělo být kolem 35 let. Takže místo Zdeňka Svěráka a Libuše Šafránkové se můžeme těšit například na Terezu Voříškovou a Ondřeje Vetchého.

Čtěte také

A protože Zdeněk Svěrák zanedlouho oslaví 80. narozeniny, tak mu přichystal zajímavý dárek, ze kterého budou mít určitě radost i filmový fanoušci – digitálně remasterovanou verzi Obecné školy.


Rozdíl mezi Oscary a Českými lvy je pouze ve velikosti – něco jako králíček a kůň

Ta se bude promítat v den narozenin, tedy 28. března, v 60 českých kinech. „Nikdy jsem hercům neviděl tak dobře do očí, protože to nebylo tak ostré,“ pochvaluje si práci na digitalizaci.

Souhlasí také s názorem, že televize a film se stále více přibližují – fenomén doby je už takový, navíc televize, alespoň ve světě, dělá často zajímavější věci než film. „Když se tomu dá péče, tak k tomu natáhnete režiséry a herce, a začne vznikat dílo,“ míní.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio