Jan Macháček: Záblesky naděje v řeckém problému
Zatímco pozornost světa se upírá ke dvoudenní generální stávce v Řecku a k popisu toho, co se dnes odehrává v aténských ulicích, je ve skutečnosti mnohem důležitější, jak dopadne zítřejší hlasování v řeckém parlamentu o dalším kole úsporných opatření. V tomto ohledu převládá zatím mírný optimismus.
Ještě důležitější je, co nabízí protistrana, tedy ti, kteří výměnou za změny v řecké legislativě nabízejí další úvěry. Jak uvedl například dnešní deník Financial Times, došlo včera a o víkendu k významnému průlomu.
Evropské finanční instituce narýsovaly plán, podle kterého bude zásadní porce řeckého dluhu rozbalena na celkem 30 let. Jedná se o evropskou variantu proslulých Bradyho dluhopisů, které byly použity pro řešení latinsko-americké dluhové krize před 22 lety. Pro ekonomy to není nic nového, řada z nich navrhuje toto řešení více než půl roku.
Novinkou je, že se za tento politiky a úředníky až dosud odmítaný projekt postavili některé oficiální evropské kapacity. Například Ital Vittorio Grilli, šéf Evropské ekonomické a finanční komise. A nebo celá francouzská vláda v čele s prezidentem Nikolasem Sarkozym Důležité je, že německá vláda se zatím vůbec netváří odmítavě.
O co vlastně jde? Za konverzi latinsko-amerických dluhů do nových dluhopisů se v roce 1989 postavila americká vláda, takže věřitelé a nadnárodní finanční instituce dostaly včas řádně zaplaceno. Stejně tak v našem případě bude možné část dluhopisů konvertovat do společných dluhopisů vydaných EFSF, tedy tzv. společným záchranným valem.
Samozřejmě, že se jedná jen o částečné řešení, protože soukromé banky drží pouze 27 % řeckého dluhu. A samozřejmě, že největší hrozbou pro nové řešení je německý ústavní soud.
Při všem tom průšvihu s Řeckem je však přeci jen možné nalézt nějaké záblesky naděje. Některé německé elity začínají měnit názor a říkají opak toho co před časem.
Bývalý šéf německé Bundesbanky Axel Weber tvrdí, že má Evropská unie garantovat celý řecký dluh. Odcházející šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet navrhuje evropské ministerstvo financí. Stále více Evropanů přeci jen začíná chápat, že se nezachraňuje jen Řecko, ale také banky v západní Evropě.
Jak říkával slavný ekonom John M. Keynes: „Když si půjčím libru, mám problém, když si od tebe půjčím milión liber, máš problém ty.“
Teď je ještě třeba jedna „maličkost“. Někdo musí Evropanům vysvětlit to nejdůležitější – že měnové unie a potažmo EU jsou a budou nějakou dobu v pohybu a budou se vyvíjet. Bez změn to nepůjde.