Jaký je rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou?
Jde o dvě základní formy podnikání. Každá z nich má přitom své výhody i nevýhody.
Fyzickou osobou máme na mysli skutečného člověka z masa a kostí, který si vyřídil živnostenský list a splnil další podmínky pro podnikání, vyplývající v prvé řadě z živnostenského zákona.
Takový člověk, známý také pod zkratkou OSVČ – osoba samostatně výdělečně činná, sice ručí za své podnikání celým svým osobním majetkem, ale pokud je začínajícím nebo menším podnikatelem, má pro něj tato forma i značné výhody: přináší mu například málo administrativy nebo jednodušší účtování.
Právnickou osobou označujeme naproti tomu firmu, o které lze dohledat záznam v obchodním rejstříku. Nejrozšířenějším typem takové firmy je společnost s ručením omezením, existují ale i další – například akciová společnost.
Největší rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou je ve vedení účetnictví a ve způsobu stanovení daňového základu. Obojí je u firmy daleko složitější. Na druhou stranu ale statut právnické osoby skýtá například snadnější přístup k financím nebo možnost oddělit osobní majetek od majetku firmy.
Související
-
Novela zákona si posvítí na šmejdy. Důležité je vědět, kdo klamavou smlouvu podepsal, říká Prouza
Práva českých spotřebitelů v boji s takzvanými energetickými šmejdy posilují. Vláda v týdnu schválila novelu energetického zákona. Jak bude účinná a pomůže i seniorům?
-
Jana Maláčová: Navrhneme odpuštění sociálního pojištění pro živnostníky na šest měsíců
Ministryně práce a sociálních věcí mluví o opatření na podoru ekonomiky, o pomoci živnostníkům a také o tom, jak situaci zvládají senioři.
-
V některých segmentech zoufale chybějí lidé a firmy se snaží najít způsob, jak je zapojit
Některé firmy zastavují výrobu, jinde pracovní síla chybí. Dění na trhu práce popisuje Tomáš Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje portály práce.cz a jobs.cz.