Jakub Janda o agentuře pro sport: Financování bude daleko průhlednější

Děti na atletické dráze
Děti na atletické dráze

Česko má nový úřad. Poslanci schválili vznik Národní sportovní agentury, která by měla od ministerstva školství převzít financování sportu. Jedním z těch, který agenturu podpořil, je bývalý skokan na na lyžích a poslanec ODS Jakub Janda, i když ve Dvaceti minutách Radiožurnálu přiznává, že byl zastáncem spíše ministerstva než agentury.

„Hlasoval jsem pro, protože sportovní prostředí by se mělo narovnat a věřím tomu, že by tomu sportovní agentura mohla pomoci,“ nastiňuje v rozhovoru s moderátorkou Marií Bastlovou.

Podle schváleného zákona bude šéf agentury moci být zároveň i poslancem. To je podle Jandy výhoda – jako poslanec bude mít blíže k parlamentu. Hlavním přínosem je podle něj nicméně to, že sport bude vytržen z ministerstva školství.

Agentura je z mého pohledu předskokanem ministerstva
Jakub Janda

„V dnešní době se sport může lépe koncepčně uchopit, myslím si, že financování bude daleko průhlednější,“ dodává s tím, že 20 úředníků na ministerstvu nemělo čas věnovat se vrcholovému sportu, a zároveň sportu volnočasovému, sportu dětí nebo sportu hadicapovaných.

Na druhou stranu připomíná, že ohledně nově vzniklé agentury schází parlamentní kontrola, předseda agentury má také silné, až autokratické postavení – je volen na šest let a velmi problematicky odvolatelný. Proč tedy zákon i s výhradami podpořil?

„Vzešel jsem ze sportovního prostředí, vím, jak sport u nás fungoval nebo nefungoval,“ uzavírá.

Spustit audio

Související