Jakub Janda o agentuře pro sport: Financování bude daleko průhlednější

Děti na atletické dráze
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Děti na atletické dráze

Česko má nový úřad. Poslanci schválili vznik Národní sportovní agentury, která by měla od ministerstva školství převzít financování sportu. Jedním z těch, který agenturu podpořil, je bývalý skokan na na lyžích a poslanec ODS Jakub Janda, i když ve Dvaceti minutách Radiožurnálu přiznává, že byl zastáncem spíše ministerstva než agentury.

„Hlasoval jsem pro, protože sportovní prostředí by se mělo narovnat a věřím tomu, že by tomu sportovní agentura mohla pomoci,“ nastiňuje v rozhovoru s moderátorkou Marií Bastlovou.

Podle schváleného zákona bude šéf agentury moci být zároveň i poslancem. To je podle Jandy výhoda – jako poslanec bude mít blíže k parlamentu. Hlavním přínosem je podle něj nicméně to, že sport bude vytržen z ministerstva školství.

Agentura je z mého pohledu předskokanem ministerstva
Jakub Janda

„V dnešní době se sport může lépe koncepčně uchopit, myslím si, že financování bude daleko průhlednější,“ dodává s tím, že 20 úředníků na ministerstvu nemělo čas věnovat se vrcholovému sportu, a zároveň sportu volnočasovému, sportu dětí nebo sportu hadicapovaných.

Na druhou stranu připomíná, že ohledně nově vzniklé agentury schází parlamentní kontrola, předseda agentury má také silné, až autokratické postavení – je volen na šest let a velmi problematicky odvolatelný. Proč tedy zákon i s výhradami podpořil?

„Vzešel jsem ze sportovního prostředí, vím, jak sport u nás fungoval nebo nefungoval,“ uzavírá.

Spustit audio

Související