Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku

Koupaliště Stražisko bývalo vyhlášené studenou vodou. Díky jednoduchému zlepšováku to od letoška už neplatí

V oblíbené rekreační destinaci Stražisko na Prostějovsku se skrývá jediný 50metrový bazén v širokém okolí. Své letní sídlo si tady nechal postavit i slavný český vědec a vynálezce Otto Wichterle. Za osvěžující vodou a dlouhými plaveckými drahami uprostřed malé obce sem jezdí lidé z celého regionu. Desítky let však bylo zdejší koupaliště známé ledovou vodou. Příliš nepomohly ani solární panely, které obec nechala nainstalovat. Nakonec si ale místní poradili.

Náš velký bazén je jediná venkovní plavecká padesátka, která tady za ty roky zůstala, popisuje starostka Stražiska Markéta Dvořáková. V létě sem jezdí lidé i ze vzdáleného okolí. Zhruba 400 stálých obyvatel se navíc díky chatám v sezóně rozrůstá na trojnásobek. „Často sem jezdí z Prostějova, protože je tu vlakové i autobusové spojení, ale také Olomoučáci nebo lidé z Brna,“ upřesňuje starostka.

 Zase studená?

Koupaliště, které si místní lidé postavili sami na přelomu 60. a 70. let, proslulo ledovou vodou. To se ale letos změnilo. „Jezdím sem každý rok a voda mívá 19 až 20 stupňů. Dneska má 26 °C,“ říká Zuzana, která odpočívá u kraje bazénu.

Lidé se ale na teplotu vody ze zvyku stále ptají. „Museli jsme napsat, že na to nebudeme odpovídat, protože by to bylo čtyřicet padesát dotazů za den,“ vysvětluje provozní koupaliště Eva.

Stražisko je jediný 50metrový venkovní plavecký bazén v širokém okolí

 Šestadvacet stupňů je teď ve Stražisku běžná teplota vody, a to díky inovativnímu způsobu ohřevu vody, se kterým přišel současný správce koupaliště. Obec sem sice nechala už před deseti lety nainstalovat pro ohřev vody solární panely, příliš to ale nepomohlo. Když se voda v trubkách ohřála moc, celý systém se vypnul. Letos proto správci přišli s řešením a paradoxně vodu napřed trochu chladí.

Zchlazená víc hřeje 

„Ohřátá voda se zchladí v jímce, dříve se tlačila rovnou do bazénu,“ vysvětluje Ondřej Srostlík s tím, že se předtím nedařilo udržet vodu v bazénu teplou. „Teď jsme díky tomuto bypassu schopní dostat víc tepla do vody v bazénu, a tím pádem se zvýšila celková průměrná teplota,“ doplňuje Ondřeje jeho otec Marek, jeden z autorů nápadu a správce koupaliště.

„Dřív jsme si tleskali, když měla voda 22 stupňů, teď si stabilně drží 24 až 26 stupňů a někteří zákazníci si dokonce stěžují, že už je moc teplá,“ usmívá se. S tím si už ale nikdo hlavu lámat nebude.

autoři: Barbora Taševská , and
Spustit audio

Související