Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku

„Špinavá“ voda zatopeného lomu na Blanensku láká ke koupání. Nic s tím neudělal ani oficiální zákaz

Kaolín a slévárenské písky s oxidy železa zabarvují vodu v lomu v Rudici na Blanensku do různých odstínů hnědé a žluté. Na první pohled zdánlivě špinavá voda, ale v kombinaci s okolní přírodou chráněné krajinné oblasti Moravský kras láká ke koupání každoročně tisíce lidí. Má to ale jeden háček. Přestože se v lomu už skoro tři dekády intenzivně netěží, koupání je v něm oficiálně zakázané. Už brzy by se to ale mělo změnit.

Oficiální přístup sem není, když to ale řeknu po pravdě, je tento zákaz porušován,“ přiznává nezávislý starosta Rudice Roman Šebela. Zároveň dodává: „Jsme ale v procesu zrušení dobývacího prostoru, který bude trvat ještě několik měsíců.“ Poté prý bude zákaz koupání zrušen.

Lom je velmi významný. Je to jedna z nejhezčích ukázek takzvaných rudických vrstev.
Aleš Bajer

Studená voda láká

V bývalém lomu se otužilci koupou už od brzkého rána, a to přestože je tu voda hodně studená. „Není to průzračná, čistá voda, ale i tak lidi láká,“ usmívá se starosta.

Byli jsme tu naposledy minulý rok, tak jsme se přijeli podívat i letos. Je pravda, že cedule nahoře mě trochu zarazila. Takže se asi vykoupeme a půjdeme,“ směje se paní Leona, která sem za koupáním přijela s celou rodinou.

Unikátní geologická lokalita se už brzy stane přírodní památkou. Na jejím vyhlášení pracuje Správa CHKO Moravský kras.

autoři: Hana Florianová , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.