Jak vzniká blackout a jak se mu lze bránit

24. duben 2006
Vaše téma

V lednu letošního roku byla Česká republika kvůli velkému mrazu nebezpečně blízko totálnímu výpadku elektrického proudu - tedy blackoutu. A jak vzniká? Na venkovních částech přenosové soustavy - rozvodnách a vedení. Jak třeba došlo ke dvěma rokům starému blackoutu v Itálii?

Došlo k přeskoku napětí na strom, vypadlo jedno vedení a pak se porucha lavinovitě šířila dál. Itálie prožila svůj největší blackout přesně 28.září 2003. V Římě paradoxně právě probíhala takzvaná Bílá noc - celé město chtělo zůstat vzhůru až do rána, ale mnozí strávili hodiny zablokovaní v metru, zastavily se i vlaky. Připomíná spolupracovnice Radiožurnálu v Itálii Vědunka Lunardi.

Lunardi: Probudili jsme se do neobvykle tichého nedělního rána. Ztichly ledničky, v mnoha městech netekla voda, zmlkly televize a rádia. Největší potíže měly nemocnice. Vina byla tehdy byla připsána Švýcarům, ale blackauty by se v Itálii mohly opakovat, protože je závislá na importu energie. Využívá se tam velmi málo alternativní zdroje. Všichni jsou si vědomi závažného problému už nejméně 10 let, ale prozatím vlády zůstávají pouze u hezkých slov. Začíná se rýsovat možnost návratu k jaderné energii 20 roků po značně demagogickém referendu, které její užívání v Itálii zakázalo.

Hodně blackoutů se stalo v Americe. Po Kalifornské energetické krizi došlo 14.srpna 2003 k výpadku na části Východního pobřeží a v Kanadě. Celkově bylo zasaženo zhruba 50 miliónů lidí. Jedna z Američanek, která v té době byla v New Yorku, popisuje události takto.

Američanka: Při okolní teplotě 34 stupně se více než milion zmatených obyvatel New Yorku šoural domů prašnými ulicemi, zatímco desetitisíce jich věznila podzemní dráha. Tam teploty v tunelech brzy převýšily 37 stupňů, děti křičely strachem a žízní.

Další blackout se stal například v roce 1965. Ten je známý jako "Velký výpadek", který vyvolal reorganizaci přenosové soustavy. Dále rok 1977 - výpadek v New Yorku. Příčinou byl zásah blesku do přenosových linek, proslul rozsáhlým rabováním, zatčeno bylo 4000 lidí.

Ale zpátky do Česka. Jak už jsme říkali blackout tu hrozí taky. Podle prezidenta Asociace obranného průmyslu Jiřího Hynka, je tu velká hrozba také ze strany teroristů, kteří by se mohli zmocnit počítačové sítě. Důležité je vyřešení záložního napájení.

Hynek: Baterky u počítačů, mít generátory v nemocnicích, u telekomunikačních operátorů, prostě být připraveni na nejdůležitějších místech s tím, že k blackoutu někdy dojde a že alespoň několik hodin musíte použít záložní zdroje. Je to věc do které se ve světě hodně investuje, u nás s tím trochu začínáme, je nutné se touto otázkou zabývat.

autor: lov