Jak udržet květinu ve váze? Všechno očistit a stonky zaříznout, radí floristka Klára Franc Vavříková

Pro českou floristiku je typická kombinace germánské preciznosti a východní divokosti. Takový je názor Kláry Franc Vavříkové, místopředsedkyně Svazu květinářů a floristů ČR, a také někdejší vítězky oborového mistrovství. Čeští floristé se podle ní nebojí být odvážní a kombinují.

Co by měl umět člověk, který se chce stát floristou? „Především je nutné obrovské nadšení a práce,“ říká Klára Franc Vavříková, která přidává i talent, cit pro kompozici a také zahradnické vzdělání. Bez toho floristika nelze dělat, protože člověk jinak nezná materiál a odhad, co kytka potřebuje.

Rostliny přibývají, protože se přestaly chemicky hnojit louky
Klára Franc Vavříková

A jak správně udržet květinu ve váze? Nejdůležitější je prostor a čistá voda, největší nepřítel řezané květiny je totiž bakterie. „Všechno musí být očištěné, stonky zaříznuté,“ dodává.

Nůžky stonky spíše zmáčknou, pokud květinu ostrým řezem zařízneme, pletivo je lépe schopné přijímat vodu. Do vody je pak dobré přidat výživu pro květinu, protože kytku jsme připravili o kořenový systém a je potřeba ji prodloužit životnost.

„Bylo by dobré, aby ve vodě bylo ještě něco navíc, od cukru přes nějaké minerály,“ doporučuje speciální přísady, které jsou k dostání v některých květinářstvích. 

autoři: Patricie Strouhalová , prh

Odebírat podcast

Související