Jak se hledá Daliborek? Přišel jsem pod panelák a zařval, vzpomíná dokumentarista Vít Klusák

3. červenec 2017

Filmový dokumentarista Vít Klusák je známý polemikou Matrix AB, mystifikační Český sen o falešném hypermarketu, sociální grotesku Vše pro dobro světa a Nošovic. V Karlových Varech uvedl světovou premiéru dokumentárního snímku Svět podle Daliborka.

Dokument portrétuje autentického českého neonacistu z Prostějova, který nesnáší pavouky, Romy, uprchlíky a někdy i vlastní maminku. Bydlí v panelákovém bytě a nikdy nebyl mimo Prostějov. „Jednou si byl koupit rifle v Brně,“ upřesňuje Vít Klusák. „Nikdy neuhodil člověka, má smůlu za ženy.“


Po dvou hodinách jsem se vrátil před panelák, zařval jsem „Dalibore!“. On vyšel na balkon a říká: „Policajt by tady nehulákal.“dokumentarista Vít Klusák

Daliborka objevil Klusák na YouTube. „Narazil jsem na zvláštní video, ten den si koupil vystřelovací obušek. Nejdříve mu nešel vystřelit, pak zasunout, pak se ho pokoušel připnout k opasku. Do toho vyprávěl, že když mlátíme anarchistu, tak ne do hlavy, protože by mohl zemřít. Říkal jsem si, že je to báječný koncept studenta JAMU.“

Pak ale Vít Klusák našel další a další videa. „Objevil jsem 250 videí, kdy jsem se vnořil do jeho života. Poléval se kečupem, válel po podlaze v koupelně, tančil valčík se svým kolegou v lakovně, podřezával mamince krk v kuchyni, měl řeč, že kandiduje na prezidenta a zakládá partaj SS - Silná Strana. Probleskovaly neonacistické tendence a zároveň to mělo bláznivou céčkovou hororovou atmosféru.“


K neonacismu přivedla Dalibora Láska. Měl vážný vztah, dívka byla vdaná a vrátila se k manželovi. Daliborovi došlo, že skinheads nestačí, zatvrdil se, začal vyhledávat neonacistické kontakty na Facebooku a stáhl si Mein Kampf v pdf.

Dalibora Klusák oslovil s nabídkou setkání, ten však nechtěl opustit Prostějov. Později napsal, že je Klusák policajt a zablokoval si ho. „Z videa jsem si vykopíroval tvář a putoval 8 hodin od čerta k ďáblu. Když už jsem si myslel, že to nemá smysl, vykřikl jsem v hospodě, že jeho otec se nejspíš jmenoval Adolf a byl řeckořímský zápasník. Pozvedl se nabušený pán a řekl, že Adolfa znal,“ vypráví.

Postavy se postupně rozrostly. „Přišlo mi, že nahlédnout do toho jak to vzniká a kde hledají informace je cennější, než tu dvojici hrát před spravedlnost,“ vysvětluje Klusák. „Věděl z jakých pozic my přicházíme a co si myslíme o tom, co si myslí on.“

autor: jap
Spustit audio