Jak se brání útoku nepřátel chobotnice maskovaná?

12. březen 2013

Jedovatí živočichové jsou často velice krásně barevní. Upozorňují tak případné dravce: "Pozor, jsem jedovatá žába nebo třeba jsem jedovatý had!

Dobře si rozmysli, než mě zblajzneš, mohlo by ti být špatně." A představte si – ono to funguje. Dokonce tak dobře, že jiní neškodní živočichové napodobují své nebezpečné kolegy. Třeba chobotnice maskovaná umí napodobovat barvu, tvar, a dokonce i pohyb až patnácti druhů zvířat. Napodobuje kraby, rejnoky, medúzy, mořské sasanky nebo třeba velice jedovaté mořské hady.

Např. když na ni zaútočí některé dravé ryby, snaží se tahle chobotnice vypadat jako mořský had, který se těmito rybami živí. A to tyhle její rybí nepřátele poleká a odradí. Doslova se zúží, chapadla přitiskne k sobě, zbarví se úplně stejně strakatě a ještě se ve vodě vlní přesně jako nebezpečný mořský had. Není to úžasné? Pokud jste to už náhodou nevěděli – zapište si to za uši.

autor: Zora Jandová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.