Jak se brání útoku nepřátel chobotnice maskovaná?

12. březen 2013

Jedovatí živočichové jsou často velice krásně barevní. Upozorňují tak případné dravce: "Pozor, jsem jedovatá žába nebo třeba jsem jedovatý had!

Dobře si rozmysli, než mě zblajzneš, mohlo by ti být špatně." A představte si – ono to funguje. Dokonce tak dobře, že jiní neškodní živočichové napodobují své nebezpečné kolegy. Třeba chobotnice maskovaná umí napodobovat barvu, tvar, a dokonce i pohyb až patnácti druhů zvířat. Napodobuje kraby, rejnoky, medúzy, mořské sasanky nebo třeba velice jedovaté mořské hady.

Např. když na ni zaútočí některé dravé ryby, snaží se tahle chobotnice vypadat jako mořský had, který se těmito rybami živí. A to tyhle její rybí nepřátele poleká a odradí. Doslova se zúží, chapadla přitiskne k sobě, zbarví se úplně stejně strakatě a ještě se ve vodě vlní přesně jako nebezpečný mořský had. Není to úžasné? Pokud jste to už náhodou nevěděli – zapište si to za uši.

autor: Zora Jandová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.