Jak rozeznat korálovce od korálovky?

13. březen 2013

Víte, jaký je rozdíl mezi korálovcem a korálovkou?

Chobotnice maskovaná je tak chytrá, že se umí „převlíknout“ třeba za kraba nebo mořskou sasanku jako děti za kočičku nebo za pejska na karnevalu. V klidu si tak číhá na nějakou rybičku, která v ní nerozpozná svého nepřítele. Stejně tak se sama umí vyhnout útokům svých nepřátel, protože se promění tvarem, barvou nebo dokonce i pohybem v jedovatého mořského hada, kterému se každý z dálky vyhne.

Některá zvířata se o takovou proměnu ani nemusí snažit, zařídila to za ně příroda. Třeba korálovec a korálovka. Oba dva tihle hadi jsou překrásně barevní – mají na sobě červené, žluté a černé pruhy. Jeden z nich, ten neškodný, je maskovaný tím, že vypadá na první pohled skoro jako jeho jedovatý kolega. A má proto od nepřátel pokoj. Ale který je jedovatý a který ne?

Jsou na to dvě pomůcky. Asi víte, že naše užovka je neškodná na rozdíl od užovkovce, který je jedovatý, ale u nás naštěstí nežije. Takže: užovKA a korálovKA – jsou neškodné, užovkoVEC a koráloVEC – jsou jedovatí, a je známá VĚC, že na ně sahá jenom pitoMEC. Promiňte mi ten výraz.

Už víme, že oba hadi jsou žluto-červeno-černo-pruhovaní. Jako druhá pomůcka by vám proto mohla posloužit tahle říkanka:
Žlutá vedle červené –
rychle prchni, ne že ne!
Dělí-li je černý pruh –
jde o neškodný druh.

A to všechno si zapište za uši.

autor: Zora Jandová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...