Jak rozeznat korálovce od korálovky?
Víte, jaký je rozdíl mezi korálovcem a korálovkou?
Chobotnice maskovaná je tak chytrá, že se umí „převlíknout“ třeba za kraba nebo mořskou sasanku jako děti za kočičku nebo za pejska na karnevalu. V klidu si tak číhá na nějakou rybičku, která v ní nerozpozná svého nepřítele. Stejně tak se sama umí vyhnout útokům svých nepřátel, protože se promění tvarem, barvou nebo dokonce i pohybem v jedovatého mořského hada, kterému se každý z dálky vyhne.
Některá zvířata se o takovou proměnu ani nemusí snažit, zařídila to za ně příroda. Třeba korálovec a korálovka. Oba dva tihle hadi jsou překrásně barevní – mají na sobě červené, žluté a černé pruhy. Jeden z nich, ten neškodný, je maskovaný tím, že vypadá na první pohled skoro jako jeho jedovatý kolega. A má proto od nepřátel pokoj. Ale který je jedovatý a který ne?
Jsou na to dvě pomůcky. Asi víte, že naše užovka je neškodná na rozdíl od užovkovce, který je jedovatý, ale u nás naštěstí nežije. Takže: užovKA a korálovKA – jsou neškodné, užovkoVEC a koráloVEC – jsou jedovatí, a je známá VĚC, že na ně sahá jenom pitoMEC. Promiňte mi ten výraz.
Už víme, že oba hadi jsou žluto-červeno-černo-pruhovaní. Jako druhá pomůcka by vám proto mohla posloužit tahle říkanka:
Žlutá vedle červené –
rychle prchni, ne že ne!
Dělí-li je černý pruh –
jde o neškodný druh.
A to všechno si zapište za uši.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.