Jak prožívat v dnešní době postní přípravu na Velikonoce

17. únor 2013
Výzvy přítomnosti

Popeleční středou skončil masopust a začala postní doba. 40 dní se křesťané připravují na největší svátky – Velikonoce. Je to čas ztišení, zklidnění i reflexe vlastního života.

Na smysl postní doby se ptala Teresie Bečková provinciála dominikánského řádu Benedikta Mohelníka.

V druhé části pořadu si představíme zcela originální inspiraci pro postní dobu, kterou představuje kolekce postních obrazů Patrika Hábla v akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Návštěvníci je poprvé mohli vidět na Popelci umělců, který se zde konal letos už po osmnácté.

14 postních monotypů Patrika Hábla je rozmístěných po celém interiéru kostela. Na první pohled si jich téměř nevšimnete, zdá se, jako by tam byly odjakživa. Při bližším zkoumání zjistíte, že atmosféra kostela se změnila. Místo jasných příběhů, jako je na příklad Proměnění Páně nebo obrazy ze života jezuitů sv. Ignáce a Františka Xaverského, se na vás z barokních rámů dívají abstraktní krajiny, které jakoby nastavují zrcadlo našim krajinám vnitřním.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.