Jak dostat vodu z řeky zpátky pod zem? Řešením je umělá infiltrace, vysvětluje odborník z vodárny v Káraném
Jako když se má rozlitá voda vsáknout do molitanové houby. Tak se jednoduše dá vysvětlit technický pojem – umělá infiltrace. Jak přesně technologie funguje? „Systém má dvě fáze. O první se postará člověk, když z povrchové vody odstraní nečistoty pomocí filtrů. A druhou, tu podstatně důležitější, má na starosti jen příroda. Po určité době se voda dočistí a čerpá se jako pitná,“ vysvětluje Marek Skalický z vodárny v Káraném, kde se tento systém používá už více než 100 let.
Související
-
Na periodická sucha jsme připraveni. Katastrofální sucho se týká jen pár rybníků, hlásí vodohospodář
Předpověď počasí pro krajinu na Pardubicku je hrozivá. Adolf Vondrka z rybničního hospodářství v Lázních Bohdaneč upřesňuje, jak to vypadá s Bohdanečskými rybníky.
-
Zemědělce na Mělnicku trápí sucho. Musí nově zavlažovat další hektary polí
Zemědělci na Mělnicku počítají kvůli suchu už teď se ztrátou. Několik let se nemohou spolehnout na přírodní srážky, proto rok od roku zavlažují více hektarů půdy.
-
Nové přehrady kvůli suchu? To je naprosto špatný koncept, zlobí se odborník Hruška
Dokonce 31 míst pro výstavbu vodních nádrží představilo v pondělí ministerstvo zemědělství. Přehrady by měly pomáhat se zásobováním pitnou vodou nebo v boji proti suchu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.