Jak chodit do fitness centra

5. únor 2002
Dobrá rada

Příjemné oteplení, které řadu lidí těší v těchto dnech, u některých možná vyvolalo myšlenky na jaro a léto. A také možná na to, jak s odloženými kabáty odhalí svá přebytečná kila, která se jim podařilo přes zimu nastřádat. Uvažujete o tom, že je do jara shodíte v posilovně, ale nevíte přesně jak? Děsí vás pomyšlení na to, že přijdete do fit centra mezi opálené svalovce, mezi kterými si budte připadat nepatřičně? Pak je dnešní Dobrá rada určena právě vám - redaktorka Irena Skurovcová se v jednom pražském fitcentru ptala právě na to, ce čeká v posilovně úplného začátečníka.

Na začátku by si každý měl uvědomit, co od cvičení ve fitcentru očekává. Zda chce posílit svaly, zvýšit kondici, formovat postavu anebo prostě zhubnout. Poté je nejjednodušší obrátit se na instruktora, který klientovi pomůže sestavit takzvaný cvičební program.

Radka Dohnalová: Nabízíme diagnostiku pohybového aparátu, kdy se instruktor na člověka podívá a zjistí, které svaly jsou zkrácené, které svaly jsou oslabené, a potom jsme schopni sestavit tréninkový plán, ušitý na tělo.

Říká fyzioterapeutka a instruktorka fitness Radka Dohnalová. Takový program přijde na 350 až 500 korun. Pokud se vám nechce tolik investovat, můžete se spokojit s nejběžnějším tréninkovým plánem, který vám instruktor domluví. Ten stojí kolem sta korun. Trenér s vámi projde všechny přístroje, nastaví vhodné zátěže a ukáže správné provádění cviků. Ti, kteří dávají přednost samostatnému cvičení bez trenéra, mohou přijít do posilovny a začít. Při každém tréninku by měly být zachovány určité postupy.

Radka Dohnalová: Každý trénink by měl začít rozehřátím těla. To je pět až deset minut aktivity například na běžeckém páse. Potom by se měl provést strečink alespoň těch svalů, které se budou procvičovat. Teprve potom následuje samotný tréninkový plán. V průběhu cvičení nebo na jeho konci je třeba protahovat svalové skupiny, které jsou procvičovány. Cvičení uzavírá opět prohřátí těla.

Pokud chcete shodit nadbytečnou váhu, můžete zůstat na kole, nebo podobných přístrojích déle. V každém případě ale nezapomeňte doplňovat tekutiny. Nejlépe poslouží obyčejná voda nebo iontové nápoje, které současně dodají tělu i potřebné minerály.

autor: Irena Skurovcová
Spustit audio

Více z pořadu