Ivan Jonák, symbol 90. let. „Muž v bílém obleku“ udělal rychlou kariéru, ale skončil neslavně

22. březen 2016
Svobodná a divoká 90. léta

Jestli někdo dokládal tvrzení, že v 90. letech bylo možné téměř všechno, byl to Ivan Jonák. Původně taxikář a vekslák udělal po revoluci rychlou kariéru. Jeho noční podnik Discoland Sylvie byl prvním velkoklubem v Česku. Tančily tu striptérky, střídaly se celebrity šoubyznysu s mafiány i politiky.

Jonák dělal podniku reklamu svým okázalým způsobem života, procházkami s ochočeným medvědem i spanilými jízdami Prahou v otevřeném voze plným nahých slečen. A také svým nepřehlédnutelným zjevem.

Mohutná postava v bílém obleku, zlaté prsteny a řetězy – tak si tehdy veřejnost představovala mafiána. Jemu ta představa nevadila, proto se nebránil, když mu Vít Olmer nabídl postavu mafiánského bosse v Nahotě na prodej. Ztvárnil v něm v podstatě sám sebe.

Čtěte také

Vaz mu srazilo obvinění z objednání vraždy

Postupně ale přibývala konkurence a Jonákova hvězda pohasínala. Unikl dokonce dvěma pokusům o vraždu. Nakonec sám skončil v kriminále.

Pamatujete si, kdo byl Ivan Jonák? Tento původně taxikář a vekslák udělal v 90. letech kariéru. Zahrál si dokonce ve filmu Nahota na prodej. Nakonec skončil v kriminále, propuštěn byl v roce 2014.

V roce 1994 zastřelili v Praze Petrovicích u stánku se zeleninou bývalou Jonákovu manželku Ludviku. Podle obžaloby si najal vraha právě Jonák, aby se v rozvodovém řízení nemusel dělit o majetek včetně legendárního Discolandu. Objednat si měl i vraždu ženina milence.

Soud ho nakonec poslal do vazby na 18 let. Jonák, zvyklý utrácet statisíce, ve vězení maloval, psal paměti a sázel se o pytlíčky čaje. Propuštěn byl až v roce 2014. Po necelých dvou letech na svobodě před dvěma měsíci náhle zemřel.

Logo
autor: Pavel Hrabica