Inspirace před tabulí. Jak se dá učit jinak a čím inspirativní učitelé motivují žáky?

Škola je pro mě koníček, raduje se bývalý šéfkuchař. Žákům ukazuje principy moderní gastronomie

Odmalička chtěl být kuchařem. A to se mu povedlo. Šéfkuchař Michal Koch vařil třeba pro prezidenta Miloše Zemana. Teď si ale, jak sám říká, žije svůj sen. Předává svou lásku k vaření a dobrému jídlu žákům na Střední odborné škole Znojmo Dvořákova.

Ve cvičné kuchyni znojemské střední odborné školy je rušno. Žáci oboru kuchař-číšník dnes připravují tortily s kuřecím masem. Pracují ve dvojicích, každý má přidělený vlastní úkol.

Čtěte také

„Holky chystají kuřecí maso. Z toho budeme dělat stripsy. Ty máme naložené v grilovacím koření, olivovém oleji a česneku. Budeme je balit v těstíčku a v kukuřičné strouhance,“ popisuje mistr Michal Koch.

Není to o penězích 

Za sebou má bohatou profesní dráhu – vařil pro prezidenta Miloše Zemana, připravoval raut pro ministerstvo zemědělství, byl na pracovní stáži v Rumunsku a léta pracoval jako šéfkuchař.

„A teď si žiju svůj sen. Být šéfkuchař bylo krásné. Je to asi pro někoho takové finále. Ale být mistr nebo učitel, to je pro mě přepych. Není to o penězích, protože jako šéfkuchař má člověk úplně jiné peníze. Tohle je ale krása. Je to něco, co zůstává. Je to pro další generace. A když bychom nevychovávali děcka, jak by doba vypadala? Proto jim chci ukázat to, co jsem se naučil já.“

Kuchař a učitel Michal Koch

Dnes pod jeho vedením vaří žáci a žákyně prvního ročníku. „Já jsem chtěla jít původně na cukrářku, ale pak mě teta, která tam byla, přemluvila, že to úplně není obor pro mě. Tak jsem šla sem a chytlo mě to víc, než jsem čekala,“ přiznává jedna žákyně.

Moderní gastronomie

„Myslím si, že jsou šikovní a chtějí se učit, chápou to. Vysvětluji jim to dobré i špatné, co se v životě může stát. Na začátek do restaurací už mají žáci z takových 70 procent základ daný. A teď záleží jenom, jak tomu v těch restauracích pomůžou a začnou své dovednosti rozvíjet,“ dodává Michal Koch.

Své žáky učí pracovat s masem, přibližuje jim principy moderní gastronomie, vaří s nimi na soukromých akcích a účastní se kuchařských soutěží.

„Pro mě škola není práce. Já to mám strašně rád, je to můj kůň, protože když to děcka baví, tak já jsem taky šťastný a beru je, jako kdyby byly moje.“

V zítřejším díle seriálu zamíříme za inspirativním učitelem na brněnské gymnázium. Stanislav Zajíček tam učí latinu, český jazyk a literaturu a své studenty vede především k samostatnému myšlení.

autoři: Lucie Korcová , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.